Her ser du alle som kommer inn i ditt samiske kommunestyre

I de samiske kommunene skal det nå forhandles om possisjoner. Men hvem har kommet inn i kommunestyrene i de samiske kommunene?

NRK Nyheter samisk valgbakgrunn
Illustrasjon: NRK

Her ser du hvem som kommer inn i kommunestyrene i de samiske kommunene etter valget på mandag: Nesseby, Tana, Karasjok, Porsanger, Kautokeino, Kåfjord, Lavangen, Nye Hamarøy, Hattfjelldal, Røyrvik, Snåsa, Røros.

206 representanter skal inn i kommunestyrene i de samiske kommunene.

Unjárgga gielda/Nesseby kommune:

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Knut Inge Store, Hanne Iversen Noste, Kristian Bergstø, Jan Hansen, Jarle Andreassen, Kaisa B. Store, Hege-Anita Roska Wikstad.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Øystein Nilsen, Ingeborg Reisænen, Kjell Harald Erichsen.

Tverrpolitisk liste: Marit Kjerstad.

Olgešbellodat/Høyre: Jan Ivvar Smuk.

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Sissel Røstgaard.

Sámeálbmot Bellodat/Samefolkets Parti: Berit Ranveig Nilssen, Anja Karoline Pedersen Noste.

Nesseby politikere

Noen av listetoppene i Nesseby som var med på radiodebatt før valget.

Foto: Maret Biret Sara Oskal / NRK

Her er Knut Inge Store (Ap) den som får flest personstemmer og slengere. Den ned mest populære er Hanne Iversen Noste (Ap).

Deanu gielda/Tana kommune:

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Jon Erland Balto, Nancy Porsanger Anti, Fred Johnsen, Viktoria Nilsen.

Deanu Sámelistu/Samelista i Tana: Odd Erik Solbakk, Hartvik Hansen.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Helga Pedersen, Ulf Trygve Ballo, Siv Anita Biti-Helander, Eirin Beate Utsi, Stian Hansen, Einar Johansen, Liz Renate Utsi, Jon Arild Aslaksen.

Gurutbellodat/Venstre: Monica Balto Anti, Børre St. Børresen.

Ovddádusbellodat/FrP: Morten Blien.

Olgešbellodat/Høyre: Ellen Kristina Saba.

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Sigurd Haugen.

Helga Pedersen

Helga Pedersen (Ap) er den mest populære politikeren i Tana, med flest personstemmer.

Foto: Eilif Aslaksen / NRK

Helga Pedersen (Ap) den mest populære i Tana, med flest personstemmer og slengere totalt. Monica Balto Anti (V) er den med flest slengere, 150 totalt.

Kárášjoga gielda/Karasjok kommune:

Olgešbellodat/Høyre: Torgrim Kemi.

Kárášjot Lista/Karasjok lista: Sissel Gaup, Jovna Ailo Anti.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Anne Toril Eriksen Balto, Anni Østby, Per John Anti, Dag Nedrejord, Alf William Berg, Kirsten Inger Anti.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Svein Atle Somby, Lilja S. Hansen, Jan Idar Somby, Kjell Magne Grønnli, Nils Daniel Eikjok, Berit Astrid Utsi, Berit Regine Laiti.

Sámeálbmot Bellodat/Samefolkets Parti: John Nystad, Kjell Olav Guttorm.

Johttisámiid listu/Flyttsamelista: Mette Anti Gaup.

John Nystad, Ande Somby Jr, Svein Atle Somby

Svein Somby (Ap) helt til høyre på bildet kan få en ny periode som ordfører i Karasjok, her før debatt med John Nystad og Anders Somby jr. under valgkampen.

Foto: Berit Solveig Gaup / NRK

Svein Atle Somby (Ap) er den med flest personstemmer og slengere, mens Anne Toril Eriksen Balto (Sp) kommer som nummer to.

Porsáŋgu gielda/Porsanger kommune:

Ovddádusbellodat/FrP: Torbjørn Noralf Pettersen.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Aina Borch, Roy Myrheim, Mona Skanke, Agnete Masternes Hanssen, Hilde Skanke.

Olgešbellodat/Høyre: Jonas Sørum Nymo, Nina Kulsland Eriksson, Knut Roger Hanssen, Elisabeth Hjalmards, Hansen, Bjørn Ivar K. Balto.

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Sylvi Josefine Johnsen, Anneli Naukkarinen.

Tverrpolitisk liste: Hans Magnus Thunestvedt, Helge Ragnvald Olaussen, Kamilla Elise Andersen.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Jon Nikolaisen, Geir Kåre Pettersen, Margit Alice Mathisen.

NRK Sápmis valgdebatt i Porsanger 2019

Partiene i Porsanger må også forhandle om makten for de kommende fire årene. Senterpartiet med Jon Nikolaisen (grønn t-skjorte) blir en joker.

Foto: Per Inge A. Åsen / NRK

Jonas Sørum Nymo (H) med flest personstemmer og slengere, Aina Borch (Ap) den nest mest populære blant velgerne i kommunen.

Guovdageainnu suohkan/Kautokeino kommune:

Johttisámelista/Flyttamelista: Anders S. Buljo, Johan Anders J. Kemi, Henrik A. Sara, Berit Marie P.E Eira.

Dáloniidlista/Fastboendes liste: Hans Isak Olsen, Isak Mathis O. Hætta, Ole Klemet Anders Hætta, Inger Lise Singer, Kirsten Ellen A. Siri.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Mikkel Ailo J. Gaup, Johan Vasara.

Gurutbellodat/Venstre: Isak Ole J. Hætta, Ann-Catharina Lango.

Olgešbellodat/Høyre: Anders J. Bals.

Sámeálbmot listu: Klemet Erland Hætta, June Brita Eira.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Hans Ole Eira, May-Torill Hætta Siri, Jan Ole Klemet Hermansen.

Noen av ordførerkandidatene i Kautokeino kommune

Ordførerkandidatene i Kautokeino under valgkampen, nå skal flere av disse forhandle om hvem som styrer i neste periode.

Foto: John Einar Eira / NRK

Fastboendeslistes Hans Isak Olsen og Isak Mathis O. Hætta de mest populære politikerne i Kautokeino, med flest personstemmer og slengere.

Gáivuona suohkan/Kåfjord kommune:

Olgešbellodat/Høyre: Jens-A. Butter Simonsen.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Svein O. Leiros, Even Steinlien, Dag Runar Wollvik, Anja Vickie Sommerbakk Olsen.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Bernt Eirik Isaksen Lyngstad, Britt-Margrethe Pedersen, Bjørn Inge Mo, Lisa Katrine Mo, Stian Pedersen, Marian Mathisen Myrseth, Nils Olaf Larsen, Arthur Kjelstrup-Olsen.

Ovddádusbellodat/FrP: Liv Vigdis Solvang.

Kristalaš Álbmotbellodat/KrF: Einar Eriksen, Bjørn-Even Salamonsen.

Ruonát/MDG: Tania Lopez.

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad (Ap) er mest populær med flest personstemmer og slengere. Sittende ordfører Svein O. Leiros (Sp) er den nest mest populære blant velgerne.

Loabák suohkan/Lavangen kommune:

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Bernhardt Halvorsen, Cathrine Moen Jørgensen, Thomas Røkenes, Tove Nordheim, Milena Szydelko.

Olgešbellodat/Høyre: Svein Sæther, Eva Christensen, Johan Anders Eira.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Hege Rollmoen, Klaus Larsen, Atle Lien, Viktor Andberg, Arla Vilhelmsson, Tanja Skavholm, Ole Johnny Sjøgren.

De to mest populære blant velgerne er Hege Beate Rollmoen (Ap) og Bernhardt Halvorsen (Sp).

Ådå Hábmera suohkan/Nye Hamarøy kommune:

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Britt Helen Kristoffersen, Leif Harald Olsen, Øyvind Johansen, Johanne Ellingsen, Are Robert Strand, Heidi Birgitta Andersen.

Ovddádusbellodat/FrP: Asbjørn Ellingsen.

Olgešbellodat/Høyre: Heidi Marie Kalvåg, Filip Mikkelsen, Jan-Folke Sandnes, Lars Filip Paulsen.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Elin Eidsvik, Tommy Kristensen, Ann Irene Sæter, Terje Øien.

Gurutbellodat/Venstre: Miriam Paulsen

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Tone Ellingsen.

I Nye Hamarøy kommune er Senterpartiets Britt Helen Kristoffersen og Venstres Miriam Anna Stina Paulsen like populære når man ser på personstemmer og slengere.

Britt Kristoffersen i Hamarøy Senterparti

Britt Helen Kristoffersen (Sp) gjorde en kjempevalg i Nye Hamarøy kommune og er klar for å forhandle om ordførervervet.

Foto: Sander Andersen / NRK Sápmi

Aarborten tjïelte/Hattfjelldal kommune:

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Harald Lie, Wenche Daleng, Kim Andre Haugan Schei, Per-Angel Engdal, Malin Torgersen Lie.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Lisbeth Krutnes, Frode Andre Johansen, Sølvi Andersen, Torill Sæterstad, Pål Grøvnes.

Hattfjelldal Bygdeliste: Morten Bolstad.

Hattfjelldals mest populære er Lisbeth Krutnes (Ap) og Harald Lie (Sp) den nest mest populære, basert på personstemmer og slengere.

Raarvihke/Røyrvik kommune:

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Nils Einar Bertil Jønsson, Hilde Helen Staldvik, Elida Margrethe Solberg, Inge Jostein Staldvik.

Samarbeidslista i Røyrvik: Hans Oskar Devik, Bodil Haukbø, Johan Ole Vekterli, Rune Skåren, Grete Mariann Lavik, Anne Helene Herseth, Ann-Kathrin Johansen.

I Røyrvik er Hans Oskar Devik fra Samarbeidslista den mest populære, mens Bodil Haukø fra samme liste er den nest mest likte, viser personstemmene og slengerne.Snåase/Snåsa kommune:

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Arnt Einar Bardal, Trine Hasvang Vaag, Ingeborg Berg, Anders Gisle Solheimslid Linga, Geir Brede, Ole Sivert Bomo, Møyfrid Skavlan, Vigdis Bakken.

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Tone Våg, Rolf Harald Bratland, Olav Moe, Gunnar Aunsmo, Bjørn Inge Ånonli, Marthe Aas Godejord.

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Rolf Sturla Velde, Siv Beate Eggen.

Olgešbellodat/Høyre: Lars Erik Almo.

Fra Snåsa har vi ikke fått kandidatkåringen etter valget.

Plaassje/Røros kommune:

Bargiidbellodat/Arbeiderpartiet: Isak Veierud Busch, Hilde Fjorden, Jon Anders Kokkvoll, Liv Hanne Tønset, Oskar Tørres Lindstad, Henrik Grønn, Arne Drøyvollsmo, Stein Egil Selboe, Rune Tørresvold, Ivar Dahlen, Sadmira Buljubasic.

Guovddášbellodat/Senterpartiet: Guri Heggem, Kristoffer Nepås Tamnes, Stein Petter Haugen, Tove Iren Gløtheim Ryttervoll, Sigrid Meli Simensen, Einar Nørbech.

Røroslista: Reidun Elise Roland.

Sosialistalaš Gurutbellodat/Sosialistisk Venstreparti: Christian Elgaaen, Hanne Hauge, Hilde Marie Gaebpie Danielsen, Marianne Moseng Breigutu.

Olgešbellodat/Høyre: Robert Edward Veldhuis, Anette Trønnes, Ole Jørgen Kjellmark, Kjell Magnus Krog.

Isak Veierud Busch (Ap) er den mest populære blant Røros velgerne, med flest personstemmer og slengere. Senterpartiets Guri Heggem følger som nummer to.

Gurutbellodat/Venstre: Per Arne Gjelsvik.

Isak Veierud Busch (Ap) er den mest populære blant Røros velgerne, med flest personstemmer og slengere. Senterpartiets Guri Heggem følger som nummer to.

Guri Heggem (Sp) og Christian Elgaaen (SV) om Røros-valget.

Guri Heggem (Sp) og Christian Elgaaen (SV) sa før valget at de skal løfte det samiske i Røros, nå kan begge komme med i posisjonsgruppen i kommunestyret.

Foto: Vaino Natasha Rensberg / NRK