NRK Meny
Normal

Gal veadjá

Vearbbat soaitit, veadjit, sáhttit ja dáidit muitalit man jáhkehahtti duot dát lea.

Iškoras
Foto: Else Turi / NRK

Dáidit

Dáidit-vearbba sáhttá dalle geavahit go lea oalle stuorra vejolašvuođas sáhka, omd.:

(1) Don gal dáiddát diehtit goas Ánne boahtá.

Veadjit

Veadjit-vearba ii almmut nu stuorra vejolašvuođa go dáidit, muhto stuorát vejolašvuođa fal go sáhttit ja soaitit, omd.:

(2) Ja jos doppe livččii čoakkánbáiki soames alla vári nalde, de veajálii (veajášii) sápmelaš čilget oba bures su iežas áššiid. (Johan Turi)

(3) Mii soaitit vuolgit eahkedis.

(4) Son sáhttá leat jo joavdan ruoktot.

Loga eanet: Nickel, Klaus P.: Samisk grammatikk, Magga,Ole H.: Studier i samisk infinitivsyntaks.