Dát besset Árktalaš dálveriemuide

Dál lea čilegan geaid Sámiid valáštallanlihttu lea válljen ovddastit Sámi boahtte jagi Árktalaš dálveriemuin dahje Arctic Winter Games.

Johan Ailo Eira

Mqzelaš Johan Áilo Eira beassá boahtte jagi maid gilvvohallat Árktalaš dálveriemuin. Govva lea diimmá gilvvuin Nuuk gávpogis Kalaallit Nunaatas.

Foto: Dan Robert Larsen / NRK

Arctic Winter Games (AWG) leat valáštallan- ja kulturdoalut nuoraide geat ásset Árktalaš guovlluin.

Boahtte jagi lágiduvvo AWG 25. geardde ja doalut leat Hay River ja Fort Smith giliin Kanádas njukčamánu 18. gitta 24. beaivái jagis 2018.

Hay Riveris leat sullii 3600 ássi ja Fort Smith gilis leat sullii 2500 ássi.

Norgga, Ruoŧa ja Suoma AWG stivra leat válljen 23 čuoigi, ovcci spábbačiekči (futsal) ja guokte kulturovddasteaddji.

Ovcci árktalaš guovllu oassálastet gilvvuin:

Alaska (USA), Kalaallit Nuunat (Danmárku), Northern Alberta (Kanáda), Northwest Territories (Kanáda), Nunavik (Kanáda), Nunavut (Kanáda), Sápmi (Norga, Ruoŧŧa, Suopma), Jamalo-Nenets (Ruošša) ja Yukon (Kanáda).

Čuoigit:

Nieiddat riegádan 2004 – 2005:

Emili Portti, Anára sáme searvi

Helene Solum, Fjell skilag

Madeleine Øvrevoll, Fjell skilag

Gánddat riegádan 2004 – 2005:

Petter Dervola, Deanu Searat

Helge Ims, Fjell skilag

Vetle Mathiesen Knutsen, Innstranden IL

Iver Thude Petterson, IL ILAR

1. sadjásaš: Jon Aslak Sara, IL Nordlys

Nieiddat riegádan 2002 – 2003:

Ánne Kátjá Heiberg, Deanu Searat

Ina Nylund, Fjell skilag

Elen Kristine Petterson, IL ILAR

Katrine Tovås, Fjell skilag

1. sadjásaš: Anna Andreassen, Fjell skilag

Gánddat riegádan 2002 – 2003:

Henda Dikkanen Margit, IL ILAR

Johan Áilo Eira, Maze IL

Sverre Hansen, Fjell skilag

Julius Riel-Saua, IL ILAR

1. sadjásaš: Piera-Ovla Bransfjell, Sør Trøndelag og Hedmark reinbeitelag

Nieiddat reigádan 2000 – 2001:

Kirsten Emilie Myklevoll, Fjell skilag

Hilla Portti, Anára sáme searvi

Vilma Rytky, Anára sáme searvi

Ida Tovås, Fjell skilag

Gánddat riegádan 2000 – 2001:

Aslak Mikkel Bals, Kautokeino IL

Jens Johan Brekke, IL STIL

Elias Mathiesen Knutsen, Innstranden IL

Marcus Åshovd, Fjell skilag
1. sadjásaš: Antti Olav Rytky, Anára sáme searvi

Jođiheaddjit:

Rita Nurmenrinta

Lise Marianne Johansen

Sveinung Ims

Leif-Roar Mikkelsen

Sabetvuoidit:

Janne Rytky

Tor Bjørnar Henriksen

Spábbačiekčit:

Hedda Marie Rosenhaug (moallafákta) – Skånland OIF / Norga

Agnethe Mathisen–Medkila IL / Norga

Kine Mienna–Oppegård IL / Norga

Kristin Thomasen–Porsanger IL / Norga

Lisa Malum–Stören IL / Ruoŧŧa

Lina Ullén–Dorotea IF / Ruoŧŧa

Elsa Tannerdahl–Kiruna FF / Ruoŧŧa

Christina Elise Blind–Fauske Sprint / Norga

Michelle Myhre–Fauske Sprint / Norga

Wanja Blind (hárjeheaddji)–Saltdal / Norga

Kulturovddasteaddjit:

Dánsejeaddjit Mia Bongo Norvoll ja Sunna Mari Joakimsen, Guovdageaidnu