– Historien forteller oss at det er vi, nordmenn, som styrer det meste i forhold til det som er samisk. Nå må vi åpne for at det samiske folket selv skal få styre utviklinga si framover.
Det sier sittende ordfører i Snåsa kommune, Tone Våg (AP) under en valgdebatt av NRK.
– Det er ingen som forteller oss hvordan vi skal utvikle oss. Vi innretter oss sånn vi tror er best for alle, og sånn må det få lov til å være i den samiske kulturen også, mener ordføreren.
Rektor på Samisk høgskole, Laila Susanne Vars gleder seg over at kommunepolitikere belyser samiske saker, og gleder seg til å se hvordan det utvikler seg.
– Det er jo Stortinget, regjeringen eller kommunestyret som vedtar lover og styrer utviklinga, og samer er som regel i undertall. Det er realiteten.
GLEDER SEG: Rektor på Samisk høgskole gleder seg over å høre at kommunepolitiker ønsker å gi mer selvbestemmelse til samer.
Foto: Per Inge A. Åsen / NRK– Det er kun i kommuner hvor samer er i overtall en kan si at vi har samisk selvbestemmelse.
Ønsker likestilling
Snåsa er en tospråklig kommune, og har elleve år bak seg som forvaltningskommune.
Å være en samisk forvaltningskommune innebærer at det samiske språket skal være likestilt med majoritetsspråket.
Våg innrømmer at det fortsatt er en lang vei å gå før samisk er likestilt med norsk i kommunen.
– Jeg ser at det har skjedd mye fra da jeg var liten, men vi er langt fra likestilling. Det er det jeg jobber for.
Ordførerkandidat i Snåsa, Arnt Einar Bardal (SP) sier seg enig med Våg.
ORDFØRERKANDIDAT: Arnt Einar Bardal stiller som ordførerkandidat for Snåsa Senterparti.
Foto: Privat– Jeg har selv vokst opp med samiske elever, og jeg kan understreke at det har vært en stor forbedring, men vi har fortsatt en lang vei å gå, mener Bardal.
Til kommuner som er i startfasen mener Våg at det er viktig at kommunen er med på å skape det samiske, men samtidig bidra til at samene selv får bidra å gjøre det de mener er rett for seg.
– Det skal ikke være tyngre for en same å stå fram med sin mening enn det er for oss som ikke er samer. Det er samspillet som er viktig, holdningsarbeidet er viktig.
– Vi er på rett vei, men det går for sakte, synes Våg.
Hør hele debatten her: