NRL-leder Nils Henrik Sara
Foto: NRK– Reindrifta er ikke liv laga etter dagens premisser, og representerer selv en miljøtrussel. Dessuten er næringen en trussel for den øvrige utvikingen i Finnmark.
Det sa SVs stortingsrepresentant Olav Gunnar Ballo i sin innledning under folkemøtet om gruvedrift i Kvalsund.
NRL-leder Nils Henrik Sara reagerer kraftig på Ballos uttalelser.
– Først vil jeg si at det var et sjokkerende utsagn han kom med, man skulle aldri tro at slikt kom fra et regjeringsparti.
– Har et særskilt ansvar
Sara sier at når Ballo karakteriserer reindriften som en gjennomsubsidiert næring som utgjør en trussel for annen næringsutvikling i Finnmark og fremhever at reindrifta ikke er liv laga, så er det noe som sender sjokkbølger.
– Når han videre går og uttaler at reindrifta representerer en miljøtrussel, noe som ikke holder vann i det hele tatt, så er det direkte skremmende at slike utspill kommer fra en stortingsrepresentant fra Finnmark. Han har fremfor noen, et særskilt ansvar for å opptre på en slik måte at det ikke skaper splittelse og motsetninger mellom reindriften og andre i Finnmark, sier Sara.
– Inngangsbillett til Stortinget
Sara sier at de kjenner Ballo fra før og vet hvordan holdninger han har til reindrifta, så sånn sett kommer jo ikke dette som noen overraskelse.
– Men jeg har trodd at han var ferdig med akkurat slike utspill i og med at han har sagt at han ikke tar gjenvalg på Stortinget, for det har kanskje vært inngangsbilletten hans til Stortinget, det å herse med reindriftsnæringen, sier Sara.