Uttalelsen kommer fra tobarnsmor Kristin Kristiansen etter at kommunestyret i Tysfjord i dag enstemmig vedtok å anbefale overfor Utdanningsdirektoratet at det etableres montessoriskole på Storjord i Tysfjord.
– Det er lagt ned mye energi på det, og vi er nødt til å se positivt på det, og tror at direktoratet nå godkjenner dette, uttaler en glad Kristiansen.
Kristin Kristiansen kan nå senke skuldrene noe for dagens vedtak i kommunestyret i Tysfjord.
Foto: PRIVATLang kamp
Storjordsamfunnet har kjempet lenge for å beholde skolen i bygda.
I fjor vedtok kommunestyret å flytte ungdomsskoleelevene til Drag skole. Det vedtaket gikk ikke upåaktet hen.
Les mere om det her:
Foreldrene tok barna ut av skolen, og ga dem privat undervisning inntil ti av kommunestyrets medlemmer tok saken i egne hender, og beordret elevene tilbake til skolebenken uten noe formelt vedtak.
I oktober fikk imidlertid denne beordringen et lovlig vedtak i kommunestyret.
Les mer om det her:
Respekt
Innstillinga fra administrasjonen til dagens kommunestyre var negativ til etableringen av en privat skole. Dagens debatt i kommunestyret var lenge preget av usikkerhet omkring økonomien for kommunens del dersom denne etableringen blir et faktum.
– Jeg har stor respekt for Storjord-samfunnets kamp. Som ansvarlig kommunestyrerepresentant vil jeg ikke være med på å ødelegge Storjord-samfunnet, sa kommunestyrerepresentant Johan Daniel Hætta (Ap) i dagens debatt.
Johan Daniel Hætta (Ap) var i dag positiv til å gi sin stemme til Storjordsamfunnet.
Foto: Sander Andersen / NRKHætta var én av dem som i fjor gikk inn for å pendle ungdomsskoleelevene 40 kilometer. I dag hadde han en annen oppfatning av skolesituasjonen på Storjord.
Enda mye arbeid
Leder i Storjord Montessoriforening Leif Harald Olsen er glad for at det ble et enstemmig vedtak.
– Med et enstemmig vedtak venter vi bare på at søknaden blir godkjent fra Utdanningsdirektoratet. Vi er veldig glad for vedtaket i dag.
Olsen er noe usikker på hva kommunen gjør i henhold til det å beholde den kommunale skolen enda ett år, inntil en eventuell godkjenning av en montessoriskole fra Utdanningsdirektoratets side.
Leder i Storjord montessoriforening Leif Harald Olsen er kommet et hakk videre i etableringen av en privat skole.
Foto: Simon Piera Paulsen / NRK– Vi er jo også avhengige av at de som skal starte på utdanning innen montessoripedagogikk i juli må ha en skole å være på. Vi har lærere som er klare til å starte på den utdanningen for å være klar til neste skoleår.
Dersom planene godkjennes, vil det trolig bli montessoriskole på Storjord fra høsten 2018.
Les også: