For syv år siden søkte moren fra Karasjok hjelp hos politiet.
– Jeg tok med sønnens test som hadde utslag på narkotika til politiet, sier hun.
Dette gjorde hun i håp om at politiet skulle hjelpe hennes 16-åring med narkotika-problemer, men hun følte at hjelpen uteble.
– Politiet hjelper ikke ungdom mot narkotika
Moren som ikke ønsker å bli identifisert, forteller at hun tvang sønnen til å fortelle politiet hvor han hadde fått tak i stoffet, men politiet så ikke ut til å bry seg, ifølge moren.
Hun forventet at politiet ville stoppe mannen som hadde delt ut narkotika til sønnen.
– Først sa politiet at de kan ikke gjøre noe med saken, fordi de hadde ingen konkrete bevis, sier hun.
Moren mener at politiet kan ikke få tak i bevis hvis de ikke drar ut å se hva som finnes der ute. Selv om de får høre at det er folk som deler ut narkotika, skjer det ingenting.
Hvordan vet du at politiet ikke har vært og sjekket?
– Fordi jeg spurte politiet om de hadde vært ute og sjekket, og de svarte nei.
Moren påstår at politiet ikke fulgte opp hennes tips, selv om sønnen nettopp hadde fått tak i narkotika.
Konfidensiell informasjon
Politiførstebetjent Robin Åsheim Lindberg forklarer at de ikke har lov til å gi informasjon om slike sensitive saker, og forsikrer at politiet sjekker opp ledetråder.
Politiførstebetjent Robin Åsheim Lindberg ved Karasjok lensmannskontor forteller at de ikke kan fortelle om tips de får.
Foto: Carl-Gøran Larsson / NRK– Det som er vanskelig er at vi har ikke lov å fortelle om tips, og derfor tror jeg at enkelte føler at de ikke blir tatt på alvor, sier Lindberg.
Narkotika øker i omfang i Karasjok
Forrige måned aksjonerte politiet mot ungdom i Karasjok, som de mistenkte brukte narkotika.
Les også:
Åtte ble tatt for bruk av narkotika. Fire av disse er under tjue år, og to av de igjen under 15. Den yngste er kun 13 år gammel.
Miljøet endrer seg. Yngre og yngre begynner med narkotika.