Årets første styremøte i Finnmarkseiendommen – FeFo – gjennomføres tirsdag 25. februar. Der ble det blant annet valgt ny styreleder og nestleder. Den første saken som ble tatt opp av det nye styret var den mye omdiskuterte 5-km regelen.
Regelen tillot ikke utlendinger å fiske på innlandet utenfor en fem kilometers sone fra hovedvei i Finnmark.
Trodde det skulle være mulig
Til tross for at den nyvalgte styrelederen Marit Kirsten A. Gaup trodde det skulle være mulig å innføre en slik regel så sier hun at FeFo ikke kan gjøre det likevel.
– Vi trodde det skulle være lett å gjeninnføre regelen, men etter at vi i går gikk gjennom et kurs om blant annet lover, så viser det seg at vi ikke har noen mulighet til å gjøre det ifølge loven, forteller Gaup.
Marit Kirsten Anti Gaup fra Sametinget ble valgt til ny leder i FeFo-styret. Hun sier hun gjerne skulle gjeninnført fem kilometers regelen, men at det ikke lar seg gjøre.
Foto: Carl-Gøran Larsson / NRK
Hun sier at Finnmarksloven må endres for å få dette til, og sparker ballen videre til Sametinget og Fylkeskommunen.
– Om det skal være mulig å gjeninnføre regelen så må fylket og Sametinget gjennomgå loven på nytt, og forsøke å endre den delen, slik at vi har mulighet til å gjeninnføre regelen, forteller styrelederen.
Styret fulgte direktørens innstilling
FeFo direktøren kom med innstilling til styret om at regelen ikke skulle gjeninnføres, blant annet med en juridisk gjennomgang som grunnlag.
– Vår innstilling var at Finnmarksloven ikke gir noe grunnlag for å innføre en slik fem kilometers sone. Vårt forslag til styret var at vi skal samarbeide med de kommunene der det er mange fiskere, og begrense fisket der, forteller FeFo-direktør Jan Olli.
I tillegg til å godkjenne direktørens innstilling, kom styret med et tillegg om at FeFo må gjennomføre en undersøkelse angående smittefaren fiskere fra utlandet kan medbringe fra fremmede vassdrag til Finnmark.
– Må endre loven
Tidligere har jusprofessor Øyvind Ravna sagt at den juridiske utredningen som FeFo har bedt om like gjerne kunne konkludert for å gjeninnføre regelen som mot.
Har styrelederen kommentar til det?
– Som vi vet så kan advokater ha mange syn på en sak, og jeg vet ikke hvem av dem som har rett, derfor må Sametinget se om det er noe som må endres i loven for å få tilbake fem kilometers sonen, sier den nye styrelederen avslutningsvis.
Direktør Jan Olli sier at Finnmarksloven ikke gir noe grunnlag for å gjeninnføre en fem km sone. Her på årets første FeFo-styremøte, som avhoides i Lakselv i dag.
Foto: Carl-Gøran Larsson / NRK