Hopp til innhold

40 år siden Norges Samemisjon solgte institusjonene Fredly i Tysfjorden

Norges Samemisjon kom til Tysfjord i 1935. På det tidspunktet het forbundet Norges Finnemisjonsselskap. De kjøpte institusjonene Fredly på Hellandsberg av Kvinnelige Misjonsarbeidere (KMA).

KMA var en norsk avdeling av en europeisk kvinnelig bevegelse der kvinner fikk virke etter kall, forteller Regionleder Midt- og Øst-Norge i Norges Samemisjon Øyvind Fonn.

Tysfjord ble pekt ut som et satsingsområde, og Olivia Ugland kom til Tysfjord i 1908. Han var sykesøster, diakon og misjonær, og begynte å hjelpe der hun så at det var behov. Etterhvert fant hun ut at her var det plass for å bygge mottak og boliger for eldre og etterhvert tuberkulosepasienter. Det første huset var innflytningsklar i 1911, og det siste var på plass i 1920. Institusjonen bar navnet Fredly. Der var også gårdsbruk, misjonsstasjon, barnehjem og barneskole.

Da Samemisjonen fortsatte KMA sitt arbeid, ble det største byggverket på Fredly bare barnehjem, fordi BCG-vaksinen hadde kommet og folk ikke ble syke. Den andre bygningen fortsatte som et aldershjem.

I kjøpet overtok de også bedehuset Elim på Drag, og senere ble de tildelt «Margits Minne» på Drag.

Fredly ble solgt til privatpersoner i 1983, og hadde da stått tom i flere år. Samemisjonen driver enda bedehuset Elim.

Hør mer her.

Buorre beaivi, Sápmi! Otne guoimmuheaba Alexander ja Ánne Márjá du, ja odne lea maiddái Julevmagasiidna.

Korte nyheter

  • Skal delta på Melodifestivalen

    Artisten Sara Nutti alias Dear Sara deltar på Melodifestivalen 2024 i Sverige.

    Hun skal fremføre låten «The silence after you» i andre delfinale i Göteborg den 10. februar.

    Sangen er skrevet av Benjamin Rosenbohm, Jonas Thander, Marcus Winther-John og Sara Nutti.

    Det er 30 bidrag på Melodifestivalen. Tvillingene Marcus og Martinus Gunnarsen (21) fra Trofors i Norge deltar også. Duoen var med i samme musikkkonkurranse tidligere i år, og endte da på en andreplass i finalen med låta «Air». I år synger skal de fremføre låta «Unforgettable».

    Melodifestivalen er svenskenes navn på det vi i Norge kaller Melodi Grand Prix og Eurovision Song Contest.

    Sara Nutti alias Dear Sara
    Foto: Ođđasat / SVT
  • Dåssju birek gå áhttjes jámij

    Naima Kahn Nergård káfastallá Sigmund Johnsenijn Divtasvuonas udnásj oassen podkástan «Dálla ja dalloj».

    Áhttjes hæhkkat jámij gå Johnsen lij gietja jagák. Uddni sån dan birra rabás mielajn giehttu.

  • Dobbel pris for «Unborn biru»

    Inga Elin Marakatt ble tildelt prisen Storsproven 2023 for filmen «Unborn biru».

    Filmen vant også prisen Skolbiopubliken.

    Prisen ble delt under Umeå Filmfestival 2023 i Sverige.