Hopp til innhold

Gladmelding til permitterte: – Kom tilbake

Jubel på Rosenberg etter storkontrakt med Statoil. Selskapet skal bygge tre gangbroer og to fakkeltårn på Johan Sverdrup-feltet. Kontrakten er verdt nær 600 millioner kroner.

Jan T. Narvestad, Rosenberg

Administrerende direktør i WorleyParson Rosenberg, Jan Narvestad, er glad for å kunne ta permitterte arbeidere tilbake på jobb.

Foto: Ole Andreas Bø / NRK

Fabrikasjonen og sammenstillingen skal skje hovedsakelig i Stavanger, men også med bidrag fra andre norske og utenlandske underleverandører.

Kontrakten strekker seg fram til 2019.

– Vi har vært uten en større kontrakt med Statoil i noen år. Derfor var det viktig, og en god bekreftelse på at vi er tilliten verdig, sier administrerende direktør i WorleyParson Rosenberg, Jan T. Narvestad.

Får jobbene tilbake

Rosenberg

Rosenberg WorleyParsons er tildelt en kontrakt i forbindelse med utbygging på Johan Sverdrup-feltet.

Foto: Ole Andreas Bø / NRK

Verftet i Stavanger har vært gjennom tøffe kuttrunder på grunn av nedgangstidene i oljeindustrien.

Flere har mistet jobben, og mange arbeidere er for tiden permittert.

– Vi skal ta inn folk som nå er permittert, for å gjøre denne jobben. Flesteparten vil få positiv melding om å komme i jobb, sier Narvestad.

Kontrakten starter umiddelbart, så det trengs flere folk innen kort tid.

– Om ikke akkurat på mandag, men det vil trenges folk tidlig. Deretter vil det gradvis mobiliseres opp, utover sommeren, høsten og vinteren, sier han.

Norsk andel på 70 prosent

Signering av storkontrakt

Kjetel Digre i Statoil, nummer to fra venstre, og ved hans høyre side Jan T. Narvestad i Rosenberg.

Foto: Rebecca Bjerga / NRK

En gangbro mellom stigerørs- og boreplattformen og ett fakkeltårn leveres i 2018, de resterende to gangbroene og ett fakkeltårn leveres i 2019.

Vekten på de tre broene er på totalt 4.700 tonn og satt sammen til en lengde, vil dette utgjøre hele 260 meter.

– Dette er en viktig leveranse for Johan Sverdrup-prosjektet, og vi ser fram til et tett samarbeid i tiden framover i Stavanger, sier prosjektdirektør i Statoil, Kjetel Digre.

Den første fasen på Johan Sverdrup-feltet skal bestå av fire plattformer, og det er disse gangbroene som skal binde plattformene sammen. De to fakkeltårnene skal stå på henholdsvis prosess- og stigerørs-plattformene.

Totalt har prosjektet inngått kontrakter for nærmere 60 milliarder kroner med en norsk andel på over 70 prosent.