– Det er helt fantastisk! Det er utrolig mange andre gode filmer som er laget, men med disse gutta her på laget så tok vi den, sier regissør Erik Poppe.
Tidenes mestvinnende film i Amanda-historie, «Kongens nei», ble tildelt priser i kategoriene for beste norske kinofilm, beste mannlige birolle, beste filmmanus, beste produksjonsdesign/scenografi, beste visuelle effekter, beste musikk, beste klipp og beste lyddesign.
– Selv om vi mottar mange priser, blir jeg ikke blasert overhodet. Jeg setter umåtelig stor pris på det. Det er så mye talent i norsk film for tiden at jeg blir helt rørt, sier Poppe.
Filmen var nominert til hele 13 priser, da Amanda-prisutdelingen gikk av stabelen for 33. gang i Haugesund i kveld.
- Les også:
Har truffet mange generasjoner
Poppe tror suksessen blant annet skyldes all innsatsen som ble lagt ned for å få historien så riktig som mulig i forhold til hva som faktisk skjedde. Dette gjorde det lettere for alle som jobbet med filmen å kjenne at det var betydingsfult, mener regissøren.
– Det som har overrasket oss er at den har truffet så mange generasjoner, og at de unge ble så begeistret for filmen. Dette er ikke bare ren underholdning, men vår alles historie, sier Poppe.
Han legger til at det har vært et eventyr å få lov til å fortelle historien om om kong Haakons flukt under den tyske invasjonen av Norge i 1940.
– Da vi var ferdige med filmen, var jeg så sliten at jeg tenkte at jeg kom til å dø. Derfor er det deilig å være her i dag og få lov til å oppleve dette, sier Poppe.
- Les også:
Pia Tjelta ledet showet
I løpet av festforestillingen ble det blant annet delt ut priser i klassene for beste norske kinofilm, beste barnefilm, beste kvinnelige hovedrolle og birolle, beste mannlige hovedrolle og birolle, beste foto, beste filmmanus og beste dokumentarfilm.
Pia Tjelta ledet kveldens prisutdeling, som ble sendt på TV 2.
Dette var de nominerte til – og vinnerne av – kveldens priser:
Beste norske kinofilm
Kongens nei – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe vinner prisen for beste norske kinofilm.
- Børning 2 – Produsenter Marcus Brodersen og John M. Jacobsen for Filmkameratene, regi Hallvard Bræin
- Dyrene i Hakkebakkeskogen – Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
- Kongens nei – Produsenter Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox, regi Erik Poppe
Beste barnefilm
Dyrene i Hakkebakkeskogen – Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen vinner prisen for beste barnefilm.
- Dyrene i Hakkebakkeskogen – Produsenter Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Qvisten Animasjon, regi Rasmus A. Sivertsen
- Snekker Andersen og Julenissen – Produsenter Are Heidenstrøm og Martin Sundland for Fantefilm, regi Terje Rangnes
- Tungeskjærerne – Produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene, regi Solveig Melkeraaen
Beste regi
Izer Aliu – Fluefangeren vinner prisen for beste regi.
- Erik Poppe – Kongens nei
- Izer Aliu – Fluefangeren
- Kim Hiorthøy – The Rules for Everything
Beste kvinnelige skuespiller
Ruby Dagnall – Rosemari vinner prisen for beste kvinnelige skuespiller.
– Dette er veldig stas og jeg ble veldig overrasket! Jeg ble 17 år for en uke siden, så jeg kan ikke feire med champagen i kveld da, sa Dagnall etter at hun hadde mottatt prisen.
- Ruby Dagnall – Rosemari
- Tuva Novotny – Rosemari
- Tindra Hillestad Pack – The Rules for Everything
Beste mannlige skuespiller
Kristoffer Joner – Hjertestart vinner prisen for beste mannlige skuespiller.
– Jeg har ikke noen takketale, men takk for meg og så snakkes vi senere, sa Joner da han mottok prisen.
- Anders Baasmo Christiansen – Hoggeren
- Jesper Christensen – Kongens nei
- Kristoffer Joner – Hjertestart
Beste kvinnelige birolle
Sarah Francesca Brænne – The Rules for Everything vinner prisen for beste kvinnelige birolle.
- Gisken Armand – Gilberts grusomme hevn
- Kjersti Tveterås – Løvekvinnen
- Sarah Francesca Brænne – The Rules for Everything
Beste mannlige birolle
Karl Markovics – Kongens nei vinner prisen for beste mannlige birolle.
- Anders Baasmo Christiansen – Kongens nei
- Bjarne Syversen og Terje Syversen – Hoggeren
- Karl Markovics – Kongens nei
Beste filmmanus
Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland – Kongens nei vinner prisen for beste filmmanus.
- Hilde Susan Jægtnes, Jorge Camacho og Arild Andresen – Hjertestart
- Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland – Kongens nei
- Izer Aliu – Fluefangeren
Beste foto
Øystein Mamen – The Rules for Everything vinner prisen for beste foto.
- Øystein Mamen – The Rules for Everything
- Nils Eilif Bremdal – Fluefangeren
- John Christian Rosenlund – Kongens nei
Beste produksjonsdesign/scenografi
Peter Bävman – Kongens nei vinner prisen for beste produksjonsdesign/scenografi.
- Karl Júlíusson – Løvekvinnen
- Maria Ducasse – The Rules for Everything
- Peter Bävman – Kongens nei
Beste visuelle effekter
Arne Kaupang – Kongens nei vinner prisen for beste visuelle effekter.
- Torgeir Busch, Ivar André Rystad og Lars Erik Hansen – Børning 2
- Álvaro Alonso Lomba – Dyrene i Hakkebakkeskogen
- Arne Kaupang – Kongens nei
Beste musikk
Johan Söderqvist – Kongens nei vinner prisen for beste musikk.
- Gaute Storaas – Dyrene i Hakkebakkeskogen
- Johan Söderqvist – Kongens nei
- Kim Hiorthøy – The Rules for Everything
Beste klipp
Einar Egeland – Kongens nei vinner prisen for beste klipp.
- Einar Egeland – Kongens nei
- Even Sigstad – Supervention 2
- Robert Stengård – Barneraneren
Beste lyddesign
Christian Schaanning – Kongens nei vinner prisen for beste lyddesign.
- Petter Fladeby og Vidar Grande – Børning 2
- Baard H. Ingebretsen og Tormod Ringnes – Dyrene i Hakkebakkeskogen
- Christian Schaanning – Kongens nei
Beste kortfilm
Min søster – regi Liv Joelle Barbosa Blad, produsent Nina Maria Barbosa Blad for Barbosa Blad Film vinner prisen for beste kortfilm.
- Fanny – regi Halfdan Ullmann Tøndel, produsent Andrea Berentsen Ottmar for Frokost film
- Min søster – regi Liv Joelle Barbosa Blad, produsent Nina Maria Barbosa Blad for Barbosa Blad Film
- The Absence of Eddy Table – regi Rune Spaans, produsent Eric Vogel for Tordenfilm
Beste dokumentarfilm
Nowhere to Hide – regi Zaradasht Ahmed, produsent Mette Cheng Munthe-Kaas for Ten Thousand Images vinner prisen for beste dokumentarfilm.
- 69 minutter av 86 dager – regi Egil Håskjold Larsen, produsent Tone Grøttjord-Glenne for Sant & Usant
- Nowhere to Hide – regi Zaradasht Ahmed, produsent Mette Cheng Munthe-Kaas for Ten Thousand Images
- Tungeskjærerne – regi Solveig Melkeraaen, produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene
Beste utenlandske kinofilm
Manchester by the Sea – regi Kenneth Lonergan, distributør United International Pictures vinner prisen for beste utenlandske kinofilm.
- Arrival – regi Denis Villeneuve, distributør United International Pictures
- Jeg, Daniel Blake – regi Ken Loach, distributør Norsk Filmdistribusjon
- La La Land – regi Damien Chazelle, distributør Nordisk Film Distribusjon
- Manchester by the Sea – regi Kenneth Lonergan, distributør United International Pictures
- Moonlight – regi Barry Jenkins, distributør Selmer Media
Amandakomiteens Gullklapper
Inge-Lise Langfeldt vinner Amandakomiteens Gullklapper.
Folkets Amanda
Marcus & Martinus - Sammen om drømmen – produsenter Silje Buraas og Tom Marius Kittilsen for Fenomen TV Film & Scene, regi Daniel Fahre vinner folkets Amanda.
– Dette er helt fantastisk og veldig overraskende! Mamma og pappa skal få beholde statuetten når vi flytter ut, sa guttene etter at de hadde motatt prisen.
Amandakomiteens Ærespris
Axel Helgeland vinner Amandakomiteens Ærespris.