Magnus Carlsen.
Foto: Kirsti Wilhelmsen / NRK– Det skal være en stor turnering her i 2013 med alle de beste spillerne i verden, sier Magnus Carlsen til NRK.
Magnus Carlsen og iniviativtakerne til Norway Chess har jobbet lenge med å arrangere en stor sjakkturnering for hele verden i Stavangerregionen i. Turneringen skal arrangeres i regionen fra 6. til 18. mai i 2013.
Første gang i Norge
Med store brikker på et enormt sjakkbrett spilte Carlsen mot Gjesdalbu og norgesmester i sjakk Kristoffer Madland på Preikestolen igår .
– Det er for å promotere superturneringen neste år. Det er første gang at en slik turneringe er her i Norge. Derfor har vi lyst til å slå litt på stortrommen, sier Kjell Madland, intiativtaker til Norway Chess-turneringen.
– Filmen betyr veldig mye. Den skal streames ut til hele verden og det er mange millioner som få sett denne promoteringsfilmen, sier Heidi Jeanette Nygård, kommersiell leder i Region Stavanger.
(Artikkelen fortsetter under bildet.)
Kjell Madland, initiativtaker til Norway Shess.
Foto: Kirsti Wilhelmsen/NRK- LES OGSÅ: Her får endelig «60 Minutes» intervjue Magnus Carlsen
- LES OGSÅ: Nært blikk på sjakkongen
- LES OGSÅ: Slik har du aldri sett Sjakk-Magnus!
Hoved- og superturnering
Heidi Jeanette Nygård, kommersiell leder i Region Stavanger.
Foto: Kirsti Wilhelmsen / NRKUnder Norway Chess 2013 i Stavanger skal hovedturneringen spilles på Quality Residence Hotel i Sandnes. Det er også planlagt en superturnering med verdens beste sjakkspillere.
Målet er å kunne avvikle deler av denne superturneringen på spektakulære spillesteder rundt om i regionen. Et av dem er industriarbeidsplassen Aarbakke på Bryne. Andre steder der runder skal holdes er Flor og Fjære, og Stavanger konserthus.
– Magnus har gått opp hit med oss i dag. Han var sprek, og sprang opp. Han har gledet seg til denen turen og vi er stolte av at han valgte å gå opp hit, og få følelsen av denne spektakulære naturopplevelsen, sier Nygård.
For ordensskyld. Magnus Carlsen vant sjakkrunden på platået.