I personalreglementet står det allerede at søkere som lever i homofilt samliv kan etter dette ikke bli ansatt i stillingene, men saken var oppe til ny vurdering etter at ett av medlemmene, Bjarte Ås Harbo, ønsket å fjerne teksten.
Harbo ble imidlertid nedstemt med åtte stemmer mot en i fellesrådet, skriver Stavanger Aftenblad.
Andreas Eidsaa jr. er sekretær i Sandnes kirkelige fellesråd.
Foto: Cecilei Berntsen Jåsund / NRK– Det var en respektfull debatt på møtet som belyste begge syn, sier kirkeverge Andreas E. Eidsaa jr., som er sekretær for rådet.
I forkant av avstemningen hadde fellesrådet hentet inn høringsuttalelser fra menighetsrådene. De viste at flertallet fortsatt vil stenge homofile ute fra både vigslede stillinger og stillinger som ligger nært opp til disse.
Kirkene har unntak fra arbeidsmiljøloven og har adgang til å forskjellsbehandle homofile i samliv. Adgangen er begrenset til vigslede stillinger og stillinger sterkt knyttet til kjernevirksomheten i trossamfunn.