– Når dieselmotoren slås av under pumping reduseres dieselforbruket betraktelig. Vi snakker om 5000 liter i året, sier transportsjef i Tine, Kristin Vesterheim.
Meieriet satser på store miljøgevinster med det nye prøveprosjektet.
SOLENERGI: Solcellene på tankbilen lader 2000 watt under gunstige forhold.
Foto: Ole Andreas Bø / NRKNormalt pumpes melka fra gårdstanken og inn på tankbilen med en hydraulikkpumpe som er kobla til forbrenningsmotoren. Da går bare en liten del av energien som forbrukes til selve melkepumpingen. Resten går til å holde motoren i gang.
Med solceller på taket av traileren kan motoren stoppes under innpumpinga. Det betyr både mindre utslipp og mindre støy.
PRØVEPROSJEKT: Roger Sundvor, transportteknisk medarbeider i Tine, og transportsjef Kristin Vesterheim i selskapet, foran den elektriske melkepumpa på testbilen.
Foto: Ole Andreas Bø / NRKBonde gir tommel opp
På Jæren ligger gårdene tett, og solenergi-bilen testes ut der.
Bonde Geir Jone Pollestad har en melkekvote på 565.000 liter. Hver tredje dag hentes 5000 liter melk på gården hans på Orre i Klepp.
– Det ser flott ut. Større pumper er bra. Det tar mindre tid. Hvis det gir penger tilbake i kassen til oss bønder også, så er det positivt.
Solcellene som er montert på taket av semitraileren gir to kilowatt på optimale forhold.
Transportteknisk medarbeider i Tine, Roger Sundvor, sier at kapasiteten dobles.
– Den pumper 800 liter i minuttet, mens de tradisjonelle gir 400 liter.
PRODUSENT: Bonde Geir Jone Pollestad på Orre i Klepp håper den solcelledrevne pumpa også gir økonomisk effekt for bøndene.
Foto: Ole Andreas Bø / NRKFørst på nye biler
En tredjedel av driftstida på en tankbil brukes til innpumping av melk på gårdene.
For å oppnå miljøgevinst er Tine innstilt på å bygge om alle 250 tankbilene i Norge med elektrisk melkepumpe. I så fall reduseres dieselforbruket med hele 1.250.000 liter i året. Utslippet av CO₂ reduseres med 3237 tonn.
Testbilen på Jæren vil gi svar på om prosjektet er bærekraftig. I første omgang skal solenergien testes ut på nye biler.
– Vi har stor tro på dette. Hvis teknologien leverer, og det er økonomi i det, vil vi vurdere å gå for solenergi på alle tankbilene, sier Vesterheim.
TESTBILEN: Den nye semitraileren for tanking av melk. Tanken er dekket med solcellepanel som skal gi strøm til elektrisk melkepumpe.
Foto: Ole Andreas Bø / NRKIfølge SSB er det 712 tankbiler for olje og bensin, og 1902 andre tankbiler i Norge.
Meieriet håper eksemplet kan etterfølges av andre. Men helelektrifisering av lastebiler ligger lenger fram i tid:
– Per i dag ligger ikke teknologien til rette for det, sier Vesterheim.