– Jeg er utrolig glad og lettet på vegne av alle de som kjører den rasfarlige vegen hver eneste dag, sier stortingsrepresentant Ingrid Fiskaa (SV).
Etter å ha forhandlet i rundt to uker ble i dag regjeringspartiene Ap og Sp enige med SV om neste års statsbudsjett.
I det ligger en gladmelding for Suldal kommune i Rogaland.
Partiene har nemlig satt av 65 millioner kroner til oppstart av tunnelprosjektet Lovraeidet – Rødsliane på riksvei 13.
Det var her det store raset gikk 28. oktober i år.
Tidenes julepresang
Det betyr at oppstart for prosjektet blir allerede neste år.
– Dette må være tidenes julepresang for Suldal. Det var en skikkelig god presang å få nå før jul, sier ordfører i Suldal, Gerd Helen Bø (Sp).
Veien har vært en verkebyll for lokalbefolkningen i mange år. Den har blant annet blitt kåret til en av Norges farligste veier, og senest 28. oktober gikk det et stort ras langs veien.
Ordfører i Suldal, Gerd Helen Bø, kaller det tidenes julepresang.
Foto: Magnus Stokka / NRKDen forrige regjeringen foreslo i Nasjonal Transportplan for 2022–2033 at det skulle settes av 200 millioner kroner til strekningen i første seksårsperiode og 696 millioner i den siste perioden.
Oppstarten var satt til å foreløpig være i 2026.
Nå er det imidlertid flertall på Stortinget for å bevilge penger til oppstart allerede i 2022.
Det har vært flere ras ved riksvei 13 de siste årene. Dette er fra juli i år.
Foto: PrivatFerdig i 2026?
Samarbeidspartiene forklarer at detaljene rundt oppstarten må avklares, men det er ingen tvil om at prosjektet vil stå klart lenge før det som opprinnelig var planlagt.
– Jeg regner med at det vil ta fire-fem år å få bygget denne tunnelen, sier Bø.
Det har gått flere ras langs riksvei 13 i Suldal de siste årene. Fiskå i SV er klar over at det er andre utfordringer langs veistrekningen.
– Det er en god start, men vi vet det gjenstår mye arbeid. Dette må vi også sette i gang raskest mulig, sier Fiskaa.
– Slipper å gå med angst
For Suldal-samfunnet betyr dette veldig mye.
– Nå vil det bli mye tryggere for alle å ferdes langs denne veien. Og du kan slippe å gå med angst for å ta denne turen, sier Bø.
– Hvordan skal dette feires nå?
– Nå skal jeg hjem å virkelig kose meg med denne nyheten, sier Bø.
LES OGSÅ: