Altfor mange kyr og sauer går fortsatt ute på beite i Rogaland, mener seksjonsleder Ole Aamodt i Mattilsynet.
Aamodt mener bøndene lar dyrene gå lenge ute, fordi dette er en billigere måte å drive på.

Dyr skal ha hus og tørr liggeplass
- Kravene er at produksjonsdyr skal ha hus og tørr liggeplass og tilfredstillende næring. Men nå viser det seg at dyr går ute uten slik tilgang. Nå når vinteren har satt inn må produsentene få dyrene i hus og få gitt dem tilgang til nødvendig liggeplass og næring, sier Aamodt.
Men leder i Norges Bondelag, Bjarne Undheim, mener bøndene selv er de beste til å vurdere om dyrene har det best ute eller inne.
- Dyr har godt av å være ute
- Jeg går ut fra at hver enkel bonde i Rogaland vurderer forholdene og tar inn dyrene der det ikke er mat ute og at de tar dem inn. Men jeg ser ikke bort ifra at hvis det blir mildvær, med 10 -12 varmegrader så tar bøndene dyrene ut igjen og får dem i hus hvis det blir kaldt. Dyrene har tross alt godt av å være ute hvis de bare er mat der ute, eller at de får fór bragt ut, sier Undheim.