Svensk kult-helt med rølpetekster supplerer de andre stjernene på Rådhusplassen 22. juni
En gang var Björn Rosenström en dannet jurist som spedte på studentlånet med trubadurvirksomhet på lokale puber. Så var det noen som synes han passet bedre på større scener, og nå har han solgt over 100 000 plater og får reise rundt i Norden og synge om sex, alkohol, ungdomstid, stygge damer og gutter med litt mangel på sosial intelligens. Blant annet. Og nå kommer han til Rådhusplassen.
Årsaken til popularitetet i Sverige skyldes nok den uvante blandingen av Vreeswijk-svensk visetradisjon med grisetekster og humoristiske historier om gutter som ikke helt får det til.
Det er uhøytidlig og litt rånete, men fremfor alt morsomt på konsert med svensken. Rosenström har et knippe fengende melodier og tekstene er både skrevet og fremført med varme og humor. Björn Rosenström vet hvordan han skal påkalle latteren, og vil garantert gi deg noen overraskelser fra scenen i Oslo.
Se altså opp for Sveriges nye kult-helt på Rådhusplassen 22. juni.
Av
Vilde Batzer og Gorm Günther, NRK Upunkt