Informasjon fra NRK

Eurovision Song Contest 2021

Etter et års opphold er det endelig klart for Eurovision Song Contest 2021. TIX representerer Norge med «Fallen Angel» og skal konkurrere i den første semifinalen tirsdag 18. mai kl 21.00.

Slik så det ut da Andreas "Tix" Haukeland vant finalen med "Fallen Angel". Nå nærmer Eurovision seg.

TIX

Foto: Julia Marie Naglestad

Eurovision Song Contest 2021 består av tre sendinger. Foruten Norges semifinale tirsdag 18. mai, sendes semifinale 2 torsdag 20. mai, og den store finalen lørdag 22. mai. Det er 39 land som deltar i årets konkurranse.

De tre sendingene overføres direkte fra Ahoy arena i Rotterdam.

Programledere ESC 2021

Programledere: Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit og Nikkie de Jager

Foto: KOERS VON CREMER/NPO/NOS/AVROTROS

Programledere er Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit og Nikkie de Jager.

Marte Stokstad kommenterer alle sendingene på NRK.

Marte Stokstad

Marte Stokstad

Foto: Julia Marie Naglestad / NRK

Semifinale 1 tirsdag 18. mai kl. 21.00

16 land deltar i den første semifinalen, der de ti første plassene kvalifiserer seg til finalen. De forhåndskvalifiserte landene Italia, Nederland og Tyskland fremfører sine bidrag og stemmer i denne semifinalen.

Dette er startrekkefølgen:

The Roop

The Roop

Foto: VAIDAS JOKUBAUSKAS

1. Litauen: The Roop «Discoteque»

2. Slovenia: Ana Soklič «Amen»

3. Russland: Manizja «Russian Woman»

4. Sverige:Tusse «Voices»

5. Australia: Montaigne «Technicolour»

6. Nord-Makedonia: Vasil «Here I Stand»

7. Irland: Lesley Roy «Maps»

8. Kypros: Élena Tsagrinoú «El Diablo»

9. Norge: TIX «Fallen Angel»

10. Kroatia: Albina «Tick-Tock»

11. Belgia: Hooverphonic «The Wrong Place»

12. Israel: Eden Alene «Set Me Free»

13. Romania: Roxen «Amnesia»

14. Aserbajdsjan: Efendi «Mata Hari»

15. Ukraina: Go_A «Sjum»

16. Malta: Destiny «Je me casse»

Destiny

Destiny

Foto: DUNSKIE BORG

Semifinale 2 torsdag 20. mai kl. 21.00

De forhåndskvalifiserte landene Storbritannia, Frankrike og Spania fremfører sine bidrag og stemmer i denne semifinalen.

Daði og Gagnamagnið (Iceland 2021)

Daði og Gagnamagnið

Foto: THULE PHOTO

1. San Marino: Senhit «Adrenalina»

2. Estland: Uku Suviste «The Lucky One»

3. Tsjekkia: Benny Cristo «Omaga»

4. Hellas: Stefania «Last Dance»

5. Østerrike: Vincent Bueno «Amen»

6. Polen: Rafał «The Ride»

7. Moldova: Natalia Gordienko «Sugar»

8. Island: Daði og Gagnamagnið «10 Years»

9 Serbia: Hurricane «Loco Loco»

10. Georgia: Tornike Kipiani «You»

11. Albania: Anxhela Peristeri «Karma»

12. Portugal: The Black Mamba «Love Is on My Side»

13. Bulgaria: Victoria «Growing Up Is Getting Old»

14. Finland: Blind Channel «Dark Side»

15. Latvia: Samanta Tīna «The Moon Is Rising»

16. Sveits: Gjon's Tears «Tout l‘Univers»

17. Danmark: Fyr & Flamme «Øve os på hinanden»

Gjon's Tears (Switzerland 2021)

Gjon's Tears

Foto: OSCAR ALESSIO

Finale lørdag 22. mai kl 21.00

Topp 20 fra de to semifinalene møter de fem forhåndskvalifiserte Storbritannia, Tyskland, Frankrike og Spania, samt vertslandet Nederland i finalen.