NRK Meny
Normal

Tok en sterk seier i kvinneklassen

Heidi Sandstø fra Follo sykkelklubb tok en sterk seier i kvinneklassen i Grenserittet, nesten seks minutter foran Hanne Tønnes, som tok andreplassen.

Sandstø kom i mål på tiden 2 timer 38 minutter og 1 sekund. 13 minutter bak svenske Matthias Wengelin, som vant Grenserittet 2010.

Jeg bestemte meg for å henge på gutta, det greide jeg, og det viste seg å være lurt

Vinner av kvinneklassen i Grenserittet Heidi Sandstø.

Sliten men lykkelig

Sandstø som er en aktiv sykler i norgescupen, var storfornøyd med seieren.

– Det var et tungt løp med mye temposkifte hele tiden. Man måtte være på vakt hele tiden, og det var mange velt en måtte styre unna.

– Det er første gang jeg har kjørt Grenserittet. Jeg bestemte meg for å henge på gutta, det greide jeg, og det viste seg å være lurt, sier en sliten men lykkelig Sandstø til NRK.no.

Det ble verre for de norske gutta. Så vidt, med ett sekund, ble storfavoritt Lars Ragnar Manengen fra Lillehammer slått av Matthias Wengelin.

Det var morsomt å slå nordmennene

Vinner av Grenserittet 2010 Matthias Wengelin

Fornøyd med å slå nordmennene

– Løypa var gjørmete og tøff, så det var et hardt løp. Jeg hadde nok ikke trodd at jeg skulle vinne, så jeg kan ikke annet enn å være fornøyd, sier Wengelin til NRK.no.

Vinner av Grenserittet 2010 Matthias Wengelin

Vinner av Grenserittet 2010 Matthias Wengelin.

– Det var morsomt å slå nordmennene, sa Wengelin like etter målpassering.

Vinner fra to år på rad Emil Lindgren, som også vant show-rittet fredag, kom over mål på en 14.-plass.

Omlag 7.000 deltakere er med på det 80 kilometer lange sykkelrittet fra Strømstad til Halden, som er et av de største terrengsykkelrittene i Norge og Sverige.

Svartedal vant langrennsduellen

Grenserittet

Jens Arne Svartedal.

Foto: Birger Kjølberg

Jens Arne Svartedal kom inn som nummer 43, nesten åtte minutter etter Wengelin, men langt foran Simen Østensen, og vant dermed langrennsduellen.

Resultater Menn:

  1. Matthias Wengelin Team Firebike Drössiger/Enervit 2:25:07
  2. Lars Ragnar Manengen Lillehammer CK 2:25:08
  3. Steffan Repshus Brumunddal SK 2:25:08
  4. Jens Westergren FALU CK / NISHIKI 2:25:09
  5. Arild Christophersen Team United Bakeries 2:25:10
  6. Magnus Darvell Team Kalas/Enervit 2:25:12
  7. Ole-Christian Fagerli Norway 2:25:12
  8. Gøran Syversen Hard Rocx Racing Team 2:25:13
  9. Fredrik Edin Cykloteket Racing Team 2:25:17
  10. Lars-Ove Thoresen Østmarka IL 2:25:18
  11. Håkon Marius Guldhaug solør ck 2:25:19
  12. Kjell Karlsen Hard Rocx Racing Team 2:25:26 9
  13. Geir Treseng-Lien Nes Sk 2:25:28
  14. Emil Lindgren Rabobank-Giant Offroad Team/Enervit 2:25:29
  15. Greg Saw PROTEINFABRIKKEN-KTM 2:25:31
  16. Jo Nordskar Team United Bakeries 2:26:24
  17. Håkan Löfström Merida 2:26:46
  18. Bjørn Gjellebæk Sarpsborg SK 2:28:55
  19. Martin Olsen CK Toten-Tråkk 2:28:57
  20. Thomas M. Knutsen Hard Rocx Racing Team 2:29:00
  21. Karl Erik Nordengen Brumunddal SK 2:29:01
  22. Anders Fiskvik Savalen sk 2:29:01
  23. Kristian Torgersen Team United Bakeries 2:29:02
  24. Tor Atle Fuglerud Hard Rocx Racing Team 2:29:02
  25. Lars Bleckur Cykloteket Racing Team 2:29:03
  26. Morten Solvang Drammen CK 2:29:03
  27. Jørn-Henrik Thoresen østmarka il 2:29:04
  28. Flemming Kristiansen Norway 2:29:04
  29. Jonas Guddal Team NewUltimate - HS6100 2:29:04
  30. Martin Haugo Hard Rocx Racing Team / Andebarkji TSK 2:29:05
  31. Bjørn Erik Tokerud RGSK 2:29:05

Resultater Kvinner:

  1. Heidi Sandstø - Follo SK 2:38:01
  2. Hanne Trønnes - Ottadalen SK 2:43:57
  3. Ingrid Jevne Framstad - Hard Rocx Racing Team/CK Toten-Tråkk 2:45:23
  4. Mari Trønnes - Ottadalen SK 2:49:26
  5. Gunn Hilleren - Torshov SK 2:49:59
  6. Angelica Edvardsson - Cykloteket Racing Team 2:50:33
  7. Helene Stenersen Lund - Kloppa Offroad klubb 2:53:29
  8. Marthe Katrine Myhre - Raufoss & Gjøvik SK 2:55:34
  9. Heidi Holmerud CK - Nittedal 2:55:35
  10. Ingrid Sofie Bøe Jacobsen - Halden CK 2:56:44
  11. Kirsti Ruud - ØSTMARKA IL 2:57:26
  12. Camilla Hott - Torshov SK 2:57:59
  13. Sissel Vien - Siemens AS / Follo SK 2:58:32
  14. Marianne Kalbakken - Lillehammer Cycleklubb 2:59:24
  15. Maj Mork-Johansen - Moss ck/ Mopil 2:59:50
  16. Torunn Stake Laengen - Asker CK 3:01:33
  17. Linda - Bahr SK Rye 3:02:45
  18. Linda Wold - Grassroot Team Merida/Nes sk 3:03:04

Se alle resultatene her

Løypeprofil og kart:

Løypeprofil
Kart Grenserittet

SISTE NYTT FRA ØSTFOLD: