Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti, Pensjonistpartiet, Sammen for Sarpsborg og Industri- og næringspartiet er enige om et nytt flertall i Sarpsborg.
– Det er et høyt antall partier, men politisk står vi ikke så langt unna hverandre, sier Magnus Arnesen fra Høyre til NRK.
Arnesen blir byens nye ordfører. Andreas Brännström fra Frp får varaordfører-vervet.
Til sammen får partiene 24 av 43 mandater i industrikommunens bystyre. Det sikrer dem flertallet med to mandaters margin.
– Velgerne ga et klart signal om at de ønsket et politisk skifte i Sarpsborg. Det har vi lyktes med.
Ap har styrt i over 100 år
De siste 110 årene har Sarpsborg vært styrt av Arbeiderpartiet (Ap). Nå har de mistet flertallet, til tross for at partiet ble byens største.
– Det er velgerne som har bestemt seg, så det må vi forholde oss til. Vi er klare for å gå i opposisjon, og skal være tydelige med vår politikk, sier ordførerkandidat Therese Thorbjørnsen.
I 2015 fikk Arbeiderpartiet over halvparten av stemmene i Sarpsborg. På åtte år er oppslutningen nærmest halvert.
– Jeg tror det er mange grunner til det. Forrige valg var det jernbanesaken som hadde mye å si. I år ser vi at det har vært en sterk blå vind. Nå tror jeg det kommer til å være et tydeligere skille mellom blokkene, sier Thorbjørnsen.
Vil skape økonomisk trygghet
Arnesen i Høyre sier samarbeidspartiene i stor grad er enige om hvordan de store oppgavene som helse og omsorg og skole og oppvekst skal løses.
– Det danner et godt grunnlag, selv om det nå er flere partier enn man er vant med, sier Arnesen.
– Vi er enige om de store linjene i politikken. Med stødig styring vil vi skape økonomisk trygghet til å se inn i fremtiden med optimisme, skriver partiene i en pressemelding.
De neste fire årene skal Sarpsborg styres av Høyre, Fremskrittspartiet, Kristelig Folkeparti, Pensjonistpartiet, Sammen for Sarpsborg og Industri- og næringspartiet.
Foto: Pressebilde