Hopp til innhold

Trodde de var det fattigste partiet

Senterpartiet i Østfold har mest penger å rutte med til valgkampen.

Per Kristian Skulberg

Per Kristian Skulberg er Senterpartiets førstekandidat i Østfold.

Foto: Lotte Olsen / NRK

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

Førstekandidat i Senterpartiet i Østfold Per Kristian Skulberg kan ikke forstå at de har det høyeste valgbudsjettet.

Har langt større budsjett

Senterpartiets valgkamp-budsjett er på 425 000 kroner og med 1. kandidat Per Kristian Skulberg som eneste aktuelle representant, kan han nyte godt av støtten.

Skulberg trodde allikevel at de var det fattigste partiet.

- Det virker umiddelbart usannsynlig for meg at Senterpartiet skulle være det partiet som har mest penger for sin valgkamp. Vi har jo alltid vært av de fattigste i alle valgkamper. Vi tror at det er sånn i år også, sier Skulberg.

LES: Alt om valget i Østfold

Valgbudsjettene Østfold 2009

Parti

Valgbudsjett

Pris per kandidat

Antall kandidater

SUM

 2.065.000

137.666 i snitt

 15

Senterpartiet

425.000

425.000

1

Venstre

160.000

160.000

1

Fremskrittspartiet

500.000

125.000

4

Arbeiderpartiet

500.000

125.000

4

Kristelig Folkeparti

250.000

125.000

2

Sosialistisk Venstreparti

80.000

80.000

1

Høyre

150.000

75.000

2

Det fattigste partiet er...

Partiet som har minst å rutte med i forhold til antall kandidater er Østfold Høyre. Partiet har to stortingskandidater og et valgbudsjett på 150 000 kroner. Det vil si 75 000 kroner pr kandidat.

Men 2. kandidat og fylkesleder i Østfold Høyre Tage Pettersen, tror ikke det vil påvirke partiets valgkamp.

- Jeg tror vi ofte ser at de partiene som har brukt mest penger i valgkampen ikke nødvendigvis har fått de beste resultatene.

- Vi tror det er viktigere å snakke med velgerne enn å annonsere helsider i fylkets aviser, sier Pettersen.

To millioner valg-kroner

Valgkamp budsjettet for de sju største partiene i Østfold er tilsammen litt i overkant av to millioner kroner.

Tilsammen kjemper 15 kandidater om 9 plasser på stortinget til høsten.

De 15 kandidatene

Senterpartiet

1) Per Kristian Skulberg

Kristelig Folkeparti

1) Line Henriette Holten Hjemdal

2) John Thune

Venstre

1) Rita Slettner

Fremskrittspartiet

1) Ulf Leirstein

2) Jon Gåsvatn

3) Vigdis Giltun

4) Erlend Wiborg

Arbeiderpartiet

1) Svein Roald Hansen

2) Irene Johansen

3) Thor Erik Forsberg

4) Wenche Olsen


Høyre

1) Ingjerd Schou

2) Tage Pettersen

Sosialistisk Venstreparti

1) May Hansen