Styreleder Øivind Christoffersen i Omsorgsbygg uttaler til NRK onsdag kveld at han trekker seg med umiddelbar virkning.
I en pressemelding skriver også Omsorgsbygg at direktør Per Morten Johansen har «bedt om å få innlede samtaler med styret om sin rolle, noe styret har akseptert». Direktøren er broren til byrådsleder i Oslo kommune, Raymond Johansen (Ap).
Direktør Per Morten Johansen har «bedt om å få innlede samtaler med styret om sin rolle».
Foto: Knut Erik Solhaug/NRKDet har i høst stormet rundt Omsorgsbygg i Oslo, et kommunalt selskap som er en av landets største eiendomsforvaltere og årlig omsetter for over 1 milliard kroner.
Det er avdekket at både norsk lov og kommunens regler ble brutt i forbindelse med at direktørens forlover, datter og svigersønn ble ansatt i foretaket Johansen leder.
Direktøren ansatte selv sin egen forlover og venn siden slutten av 1980-tallet, mens det var underordnede ansatte av ham som ansatte datteren og svigersønnen.
Direktør Per Morten Johansen har hittil ikke besvart NRKs henvendelse.
Ba om å få samtale
I pressemeldingen fra Omsorgsbygg går det frem at bakgrunnen for at direktøren har bedt om samtaler, er Kommunerevisjonens rapport knyttet til et varsel om habilitet og ansettelser i Omsorgsbygg, noe som har ført til et stort medietrykk og belastning for foretaket.
Den nå avgåtte styrelederen i foretaket, Øivind Christoffersen, sier til NRK at direktørens ønske om å få innlede samtaler med styret kom i forkant av dagens styremøte.
Dørene ble lukket da styret skulle behandle saken onsdag. De diskuterte den deretter i over tre timer.
- Hvorfor ønsker han slike samtaler?
- Det ønsker jeg ikke å gå inn på. Han har bedt om å få slike samtaler med styret, det har vi tatt til etterretning og akseptert, svarer Christoffersen.
- Har du gitt ham noen signaler de siste par ukene?
- Det er ikke noe jeg vil kommentere.
Da direktør Per Morten Johansen nektet å stille i Debatten for noen uker siden, gjorde programleder Fredrik Solvang et poeng ut av det.
- Ønsker ikke å kommentere
- Er det et samlet styre som står bak beslutningen?
- Det jeg kan si om det, er at styret har behandlet det. Interne forhold i styret ønsker jeg ikke å kommentere.
- Hva er det i denne saken som gjør at du nå ønsker å trekke deg? Tar du selvkritikk for noe?
- Slik saken er utviklet seg mener jeg det er riktig for foretakets ve og vel, og at andre bringer foretaket videre.
- Er det noe håndteringen din du tar selvkritikk på?
- Jeg har ikke lyst til å kommentere det noe mer. Jeg har fratrådt som styreleder. Nå er det Johan Arnt Vatnan som er fungerende styreleder.
– Sjokkert
Etter å ha lest om nyheten i NRK i kveld, uttaler Henrik Gjerding (FrP) i kontrollutvalget
at han er «sjokkert».
- Jeg kommer nå til å kreve at byrådsleder Raymond Johansen redegjør for denne saken i førstkommende møte i kontrollutvalget.