SE OGSÅ: |
![]() |
ALT OM: |
BILDER: Rally Mexico 2005
BILDER: Den nye Subaru Impreza WRC2005
Solberg har hatt en flott dag på jobben og leder med 20.5 sekunder på Marcus Grönholm på andreplass. Solberg kjørte bare inn til fjerde beste tid på den sjette fartsprøven, men har vunnet tre av seks kjørte fartsprøver fredag.
Estlenderen Markko Märtin, som vant i fjor i Mexico, innehar tredjeplassen, 30.9 sekunder bak Solberg. Men Märtin blir pustet i nakken av Francois Duval som bare ligger tre sekunder bak.
Loeb fire minutter bak
Regjerende verdensmester Sebastièn Loeb tapte nesten fire minutter etter at han fikk ødelagt et hjuloppheng på bilen på den andre fartsprøven. Loeb karret seg til mål og på fjerde fartsprøve var han nest raskest, bare slått av Petter Solberg.
Men Loeb har tapt enda mer på de to siste fartsprøvene og etter dag en av Rally Mexico ligger han på en 13. plass, fire minutter og 21 sekunder bak Petter Solberg.
Rally Mexico fortsetter klokken 16.43 lørdag ettermiddag.
Klikk oppdater ( Ctrl + R ) for siste versjon.
Sammenlagt etter 6 av 14 fartsprøver
1. Petter Solberg, Subaru
2. Marcus Grönholm, Peugeot + 20.5
3. Markko Märtin, Peugeot + 30,9
4. Francois Duval, Citroën + 33,9
5. Chris Atkinson, Subaru + 50.6
13. Sebastièn Loeb, Citroen + 4.21.1
Ble straffet i fjor
Det skal kjøres 14 fartsprøver ( SS ), i løpet av de tre dagene Rally Mexico kjøres.
Fredag startet Petter Solbergs jakt på gull i det eneste amerikanske rallyløpet i VM. I fjor fikk han fem minutters tilleggstid, men klarte likevel å karre seg opp til en sammenlagt fjerdeplass. I år vil spydebergingen til topps på pallen.
- Jeg hadde litt uflaks i fjor her i Mexico, men dette er et skikkelig fint rally å kjøre. Jeg tror fartsprøvene passer den nye Subaruen godt, og med mindre vi får uforutsette problemer, bør vi ha en god sjanse til å vinne, sa Petter Solberg før rallyet.
Fredagens fartsprøver
SS1 IBARRILLA-EL ZAUCO 1 16:07..... 22,560 Km
SS2 ORTEGA-LA ESPERANZA 1 17:25..... 29,060 Km Petter Solberg, Subaru
SS3 SANTANA-CUBILETE 1 18:16..... 21,800 Km
SS4 IBARRILLA-EL ZAUCO 2 21:08..... 22,560 Km
SS5 ORTEGA-LA ESPERANZA 2 22:26..... 29,060 Km
SS6 SANTANA-CUBILETE 2 23:17..... 21,800 Km
Petter yppet seg torsdag
I splitter ny bil satte Petter Solberg fjerde bestetid på shakedown før Rally Mexico torsdag.
Bare 2,9 sekunder skilte opp til raskeste mann, estlenderen Markko Martin, i den korte og kronglete testløypa. Märtin vant Rally Mexico i fjor.
Regjerende verdensmester Sebastien Loeb var også foran nordmannen (9/10 sekund) på testkjøringen.
Testkjøringen gir en indikasjon på fart og hvordan førerne takler underlaget, men det teller ikke i sammendraget, og har lite å si for resultatet av selve rallyet.

Tony Gardemeister må forsvare VM-ledelsen i Mexico i sin Ford. ( Foto: Scanpix/AP Photo/Mario Armas)
VM sammenlagt før Rally Mexico
1. Tony Gardemeister 14
2. Markko Märtin 13
3. Sebastién Loeb 10
4. Petter Solberg 10
5. Harri Rovenperä 7
6. Gilles Panizzi 6
7. Marcus Grönholm 4
8. Henning Solberg 4