Svensk politi forteller om en stor vekst i innbrudd i bobiler langs E6 fra Strömstad til Skåne.
– Vi har hatt et antall innbrudd i bobiler, først og fremst på natten. Derfor vil vi at alle skal være ekstra på vakt, sier Håkan Johansson, stasjonsbefal for politiet i Stenungsund, til Bohusläningen.
– Tyvene er raske
Politiet understreker at det nå er høysesong for innbrudd i bobiler og ber folk være forsiktige. De antar at de har med en liga å gjøre.
- Les også:
Ifølge politiet er det spesielt to fremgangsmåter som utpeker seg. Enten slår tyvene til mens eierne er borte, eller mens de sover.
– Det vanligste er at folk har lagt igjen verdisaker synlig i bobilen. Tyvene bryter seg inn og stjeler det som er.
Han forteller videre at de er raske. Mange bobileiere har ikke vært lenge borte, før tyvene har slått til.
Johansson forteller om at tyvene går kreativt til verks. Da politiet etterforsket innbruddet i en tysk bobil, fant de små borrehull i håndtaket.
– Først har de borret hullet mens det tyske paret har vært borte. Senere har de kommet tilbake når paret har sovet og åpnet døren.
Politiet tror de har med planlagte innbrudd å gjøre.
– Ikke fritatt på norsk side
Politiet forteller videre om en vanskelig etterforskningsjobb.
– Ofte har vi ikke noe å gå på fordi bobileierene ikke våkner før tyvene stikker av.
Norsk politi har foreløpig ikke fått noen meldinger om innbrudd i bobiler på E6, men er kjent med den svenske advarselen.
Terje Nordang, opersjonsleder i Østfold politidistrikt, sier til NRK at man ikke er fritatt for slike innbrudd på norsk side. Han ber folk være på vakt.
– Vær oppmerksom, ikke legg igjen verdisaker og vær nøye med å låse, oppfordrer Nordang.