Hopp til innhold

MDG-byråd vil bruke 100 millioner på styrtregn-fond

MDG-topp Sirin Stav i Oslo vil hjelpe folk til å hindre de verste skadene etter styrtregn. Flere ber også regjeringen styrke innsatsen mot flom og skred.

Sirin Stav med paraply på Rådhusplassen.

EKSTREMVÆRFOND: Forslaget kommer fra Oslo MDGs førstekandidat og miljøbyråd Sirin Stav.

Foto: Olav Juven / NRK

Vannet har fosset inn i mange kjellere de siste dagene, også i hovedstaden.

Folk har hatt sin fulle hyre med å redde verdier. Brannvesenet blir nedringt og har ikke kapasitet til å hjelpe alle.

Grønne tak og regnbed

Nå vil Oslos miljøbyråd og listetopp for MDG, Sirin Stav, lage et eget fond for klimatilpasning rettet mot private. Foreløpig vil hun sette av 100 millioner kroner.

Her skal folk og næringsliv kunne søke om penger til tiltak for å fange opp vannet før det rekker å gjøre skade på hus, hage og uteområder.

– Man kan for eksempel søke penger til å etablere grønne tak, regnbed rundt takrennene, eller å rive opp asfalt og lage blomstereng eller andre typer grøntområder som fanger eller forsinker overvann, sier hun.

Les også: Flere hundre skademeldinger etter ekstremvær: Her står den nye Teslaen til Arne under vann

Are Grøndalen ringte forsikringsselskapet så fort han skjønte at bilen stod under vann.
Are Grøndalen ringte forsikringsselskapet så fort han skjønte at bilen stod under vann.

Forslaget er ikke forankret i byrådet. Det er enn så lenge et valgkamputspill fra Miljøpartiet De Grønne.

Sirin Stav har likevel god tro på å få med seg Arbeiderparti og SV.

– Klimakrisen er her

For Oslos miljø- og samferdselsbyråd er skremt av det hun har sett de siste månedene.

– Denne sommeren har vist at klimakrisen er her nå. Skogbranner, oversvømmelser, avlingssvikt og dødelige hetebølger.

Økt ekstremvær utgjør en trussel for liv og helse, for folks hus og hjem, og annen kritisk infrastruktur, sier hun.

Oversvømmelse Ring 1

OVERSVØMMELSE: Slik så det ut på Ring 1 i Oslo mandag.

Foto: Frederik Ringnes / NTB

Hun sier at Oslo kommune allerede gjør mye for å hindre flom og ramser opp flere tiltak mot overvann:

  • Åpne elver og bekker
  • Etablere grønne tak
  • Plante 100.000 bytrær innen 2030
  • Bygge bylivsgater med grønne regnbed
  • Verne og restaurere myr og skog
  • Strengere krav til grønt i alle gateoppgraderinger
  • Pilotprosjekt i marka med fysiske barrierer for å hindre flom og vannskader

– Alle disse grepene suger til seg regnvann og forsinker vannet slik at vi unngår de verste flommene. Men denne sommeren har vist at vi må gjøre mye mer, sier Sirin Stav.

– Bassenger for vannet

Høyre sier at det er synd de som styrer Oslo kun er opptatt av overvann når det er valgkamp. Anne Haabeth Rygg (H) viser blant annet til at store mengder urenset kloakk går rett i Oslofjorden ved kraftige regnskyll.

Høyres gruppeleder Anne Haabeth Rygg har bedt ordføreren om tid til å prøve å finne flertall for Høyre-byråd.

ETTERLYSER MER: Høyres bystyrerepresentant Anne Haabeth Rygg.

Foto: Anders Fehn / NRK

– Det borgerlige byrådet la fram en overvannsstrategi for ti år siden, som dette byrådet har gjort veldig lite med.

– Det som trengs er bassenger som vannet kan stanse i og mer perforerte flater for vannet. Kommunen bør gå foran med mer flater som samler opp vann på sin egen bygningsmasse, sier hun.

Hvorfor først nå?

Men hvorfor har ikke MDG funnet på et fond for klimatilpasning før når de har sittet åtte år i byråd? Sirin Stav svarer slik:

– Vi har et klima- og energifond som gir støtte til veldig mange gode klimatiltak. Og vi jobber veldig systematisk med klimatilpasning i alt vi gjør.

– Nå ønsker vi å gi direkte støtte til private og næringslivet så de også kan bidra, sier hun.

Sirin Stav mener at også regjeringen må sterkere på banen.

– Regjeringen må åpne lommeboka raskt og sette av en krisemilliard til klimatilpasning, mener Oslos miljøbyråd.

Krav fra SV og KS

I NRKs Nyhetsmorgen tirsdag etterlyste også kommunenes organisasjon KS og SV-leder Kirsti Bergstø flere statlige tiltak for å forebygge flom og skred.

Kirsti Bergstø i SV.

UT MOT REGJERINGEN: SV-leder Kirsti Bergstø.

Foto: William Jobling / NRK

– Vi snakker om milliardbeløp som vi har foreslått over flere år.

– Det er et reelt behov for å sikre grunnleggende infrastruktur, sikre samfunnene våre og sørge for at vi er i stand til å møte klimaendringene som nå truer, sa Bergstø.

Støre lover økt innsats

Statsminister Jonas Gahr Støre er helt enig i at det innsats må trappes opp. Han sa dette til NRK da han besøkte flomutsatte områder i Lillestrøm kommune onsdag formiddag.

Støre er glad KS er aktivt med fordi måten kommunene planlegger bruken av areal på er helt sentralt.

Jonas Gahr Støre på Leirsund

LEIRSUND. Jonas Gahr Støre besøkte flomområdet på Leirsund sammen med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård onsdag.

Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

– På den østlige delen av Sør-Norge er det jo historisk ikke bygget for denne typen vannmengder. Det er litt annerledes på Vestlandet og i Nord-Norge som har vært vant til våtere vær.

– Vi kommer til å få våtere og villere vær også i denne delen av landet vårt. Vi vet at dette er en klimatilpasning vi bare må gjøre. Og det kommer til å skje, sier Støre.

Saken er oppdatert med uttalelser fra Jonas Gahr Støre onsdag kl. 13:11 og med Oslo Høyre kl. 13:39.