Ankesaken etter Frogner-drapet begynner neste uke
Ankesaken etter Frogner-drapet begynner i Borgarting lagmannsrett neste uke. Det er satt av syv dager til saken.
I april ble en 41 år gammel mann fra Bærum dømt til 13,5 års fengsel for å ha skutt Fevzye Kaya Sørebø (50) på åpen gate på Frogner i 2021.
Sørebø ble skutt ni ganger mens hun satt i sin egen bil på Frogner. Retten skriver i dommen at drapet var «meget grovt, og hadde et klart preg av henrettelse».
2. mai ble det kjent at påtalemyndigheten ville anke dommen. De ønsket at mannen skulle dømmes til 17 års fengsel.
Det sentrale spørsmålet for lagmannsretten er om drapet var planlagt. To av tre dommere i tingretten mente at drapet ikke var overlagt, og mannen selv har hele tiden påstått at drapet er begått i affekt.
Lagmannsretten skal også behandle de etterlattes anke over tingrettens avgjørelse av de sivile erstatningskravene