GLAD OG FORNØYD REKTOR: Elisabeth Palmgren er fornøyd med at skolen får et permanent gjerde mot dammen.
Foto: Knut Erik Solhaug / NRKSNUDD: Andreas Vaa Bermann i Plan- og bygningsetaen har snudd, og sier likevel ja til gjerde.
Foto: Carsten Aniksdal / Norsk Form– Helt fantastisk. Både foreldre, elever og lærere er fornøyde, sier en glad rektor Elisabeth Palmgren.
Skolegården ligger bare en gangvei unna en stor anlagt rensedam på Hasle i Oslo. Da prosjektet ble vedtatt i Oslo bystyre ble det bestemt at det ikke skulle være gjerde mellom skolen og dammen av estetiske årsaker. Men det mener skolen og foreldrene ikke er trygt nok for barna.
– Vi så at uten det gjerdet ville tilsynet med barna være vanskelig å skjøtte godt nok.
– Vi har snudd
Mens byggegjerdet har blitt stående, har skolen kjempet mot kommunen i ett år for å få lov til å sette opp et permanent gjerde. Det har ikke vært lett. Men nå har Oslo kommune sagt ja, og lover at gjerdet vil bli satt opp i løpet av høsten.
– Vi har snudd i denne saken fordi vi er opptatt av å sikre tryggheten for skolebarna. Og det ser vi at vi kan få til og samtidig ivareta åpenheten mellom skolen, gang- og sykkelstien og Teglverksdammen, sier avdelingsdirektør Andreas Vaa Bermann i Plan- og bygningsetaten.
Han forteller at gjerdet skal være gjennomsiktig for å bevare åpenheten i området.