– Det kommer til å bli fullstendig beredskapskollaps hvis det skjer et smitteutbrudd av koronaviruset her, sier Pål Rørby (Sp), ordfører i Hemsedal kommune.
Hemsedal er en liten kommune i Hallingdal med 2500 innbyggere. Nå venter kommunen 25.000 hytteturister i helgen, opplyser Rørby.
Alle landets skoler og barnehager er stengt, og folk har blitt oppfordret til å ha hjemmekontor. Tiltakene fører til en stor strøm av hytteturister.
ARKIVFOTO: Pål Rørby (Sp) er ordfører i Hemsedal kommune.
Foto: Asle Hella / NRKDet skaper fullstendig panikk blant de lokale helsemyndighetene i Hemsedal.
– Jeg har bedt både politiet og politikerne om hjelp til å stanse trafikken inn mot Hemsedal. Vi har ikke noen sanksjoner selv til å få folk til å ikke komme, sier Rørby.
Kommunen klarer ikke å hjelpe alle som trenger det, hvis det skulle skje et stort smitteutbrudd i Hemsedal, forteller Rørby.
Hemsedal er en liten kommune i Hallingdal med 2500 innbyggere.
Foto: Anders Martin Helle / NRKPolitiet kan ikke gjøre noe
Torsdag oppfordret helseminister Bent Høie folk til å unngå enhver form for fritidsreiser. Likevel har mange valgt å trosse dette rådet for å reise på hytta.
Politiet i Gol og Hemsedal har verken kapasitet eller hjemmel i loven til å stoppe hytteturistene.
Lensmann i Gol og Hemsedal, Brit Fyksen, forteller at de ikke har kapasitet til å stoppe hyttefolket.
Foto: Politiet– Det er en umulig oppgave å kontrollere alle bilene som kommer oppover på riksvei 7 mot Hallingdal, sier lensmann Brit Fyksen.
Hun frykter at det ville oppstått situasjoner langt utover det politiet hadde klart å håndtere.
– Dette er så alvorlig
Torsdag kveld gikk også alle ordførerne i Hallingdal ut og ba folk om å bli hjemme. Lite tyder på at de har blitt hørt.
– Alle som oppholder seg i fritidsboliger og hytter bør sterkt vurdere muligheten til å reise tilbake til sin hjemkommune, sier Camilla Underland, kommuneoverlege i Hemsedal.
Camilla Underland er kommuneoverlege i Hemsedal. Hun betegner situasjonen som svært alvorlig.
Foto: Gjermund Erikstein-Midtbø / NRKHun forteller at de har et system som viser hvor mange som til enhver tid oppholder seg i Hemsedal. Systemet plukker opp alle aktive mobiltelefoner i området.
Torsdag var tallet 10.000 mennesker, men dette er ventet øke kraftig i helgen.
– Vi er en kommune med få fastboende, som kommunens tjenester er dimensjonert for. Dette er så alvorlig, sier Underland.
Kommunen har fått melding fra brøytemannskaper fredag. De sier at hytter fylles opp og at det er stor trafikk på veiene i retning Hemsedal.
Flere kommuner fortviler
Også innbyggere i andre kommuner i Hallingdal fortviler over folk som trosser rådet om å unngå fritidsreiser.
– I går møtte jeg på nesten 300 biler på riksvei 7. Til vanlig møter man bare lastebiler. Jeg ber hytteturistene om å ikke komme hit, sier Anders Evenstuen.
Han bor i Flå kommune i Hallingdal og jobber på Nesbyen. Området består av mange hytter og er en populær skidestinasjon.
Anders Evenstuen er svært kritisk til at folk reiser på hytta for å sitte i karantene. Det kan nemlig føre til smittespredning.
Foto: Per Håkon Solberg / NRK– Det er utrolig lite gjennomtenkt og fullstendig egoistisk. Når det blir sagt at alle skal være hjemme, er det jo for å begrense smitten, sier Evenstuen.
Evenstuen frykter at strømmen av hytteturister kan føre til sprengt kapasitet på de lokale legevaktene.
– Det er en eldre befolkning på bygda. Hvis hyttefolket blir syke, vil det gå hardt utover innbyggerne her.
Luftambulansen ut med advarsel
Også Luftambulansen har gått ut med advarsler. Blir du syk på hytta, kan du nemlig ikke vente å bli hentet av ambulansehelikopter.
En årsak til at luftambulansen vil nøle med å hente en pasient med mulig koronasmitte, er det tar lang tid å desinfisere et helikopter.
De oppfordrer hyttefolk til å legge en god plan dersom man trosser rådene.
- Les også: