Eugene Obiora døde av kvelning under pågripelse, men spesialenheten for politisaker henla saken mot politifolkene som var involvert.
På Jernbanetorget i Oslo møtte i dag flere hundre mennesker opp for å kreve gjenopptagelse av saken.
Hør radioreportasje:
Krever uavhengig gransing
Mennesker med alle hudfarger og i alle aldre hadde i dag tatt veien til Jernbanetorget i Oslo for å protestere mot henleggelsen av Obiora-saken.
Demonstrantene krevde en uavhengig gransking, og at de fire politimennene blir permittert mens granskingen pågår.
Det er det nystiftede nettverket Respekt som står for demonstrasjonene.
Døde under pågripelse
Nigerianske Eugene Obiora døde under en pågripelse i Trondheim 7. september i fjor. Fire polititjenestemenn ble satt under etterforskning av Spesialenheten for politisaker, som konkluderte med henleggelse for to uker siden.
Denne avgjørelsen er anket til Riksadvokaten. En underskriftsaksjon som krever uavhengig gransking, har siden mandag samlet 700 underskrifter.
Advokat Abid Raja holdt en appell under en demonstrasjon på Jernbanetorget i Oslo lørdag til støtte for ny etterforskning av Obiora-saken. Han representerer familien til Obiora.
Foto: Solum, Stian Lysberg / SCANPIXØyenvitne fortalte
I dag fortalte et øyenvitne om hvordan han opplevede den fatale pågripelsen.
- Jeg har aldri noen gang hørt lignenede skrik. Tre politimenn presset ham fra hver sin kant ned i asfalten, ropte Ghulan Ali til demonstrantene.
Ola Grøtvik var en av de mange som brukte lørdagen til å demonstrere mot henleggelsen spesielt og politivold generelt.
- Jeg tror det er et problem, i allefall rasistisk politivold, sier Grøtvik.