Hopp til innhold

Flere arbeidsledige neste år

Arbeidsledigheten i Østfold vil stige til fire prosent i 2011, viser en ny prognose fra NAV.

Nav kølapp

600 flere østfoldinger vil være arbeidsledige neste år.

Foto: NRK

Arbeidsledigheten i Østfold vil stige til fire prosent i 2011, viser en ny prognose fra NAV.

Det betyr drøyt 600 flere helt arbeidsløse østfoldinger i løpet av neste år. Det samlede antallet vil være rundt 5600 mot slutten av neste år.

Dermed ligger Østfold over landsgjennomsnittet.

Fylkesdirektør i NAV Østfold, Sverre Jespersen, sier det er flere årsaker til denne utviklingen.

– Én er at befolkningen i yrkesaktiv alder øker som følge av høy nettoinnflytting til Østfold. Samtidig forventes det at antall arbeidsplasser totalt sett ikke vil øke i vårt fylke. Vi tror også at yrkesaktiviteten vil gå noe ned blant annet som følge av at flere unge vil velge utdanning framfor arbeid, skriver han i en pressemelding.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Sverre Jespersen

Fylkesdirektør i NAV Østfold, Sverre Jespersen.

Foto: Espen Torgersen / NRK

Ringvirkninger

NAV Østfold tror industrien fortsatt kommer til å slite med sviktende etterspørsel, og at dette også vil forplante seg til andre bransjer i andre halvår 2011.

– Det er innen metallvareindustrien, nærings- og nytelsesmidler samt grafisk produksjon som det forventes en nedgang i sysselsettingen neste år, sier Jespersen.

Fylkesdirektøren legger ikke skjul på at man har en utfordring foran seg.

– Det er ute i bedriftene verdiskapningene finner sted, men NAV vil fortsatt ha full fokus på tiltak som skal stimulere til arbeidsrettet aktivitet også i 2011, sier han.