– Jeg kom ut, og plutselig oppdaget jeg noen designertrær som ikke jeg hadde hatt før.
Alle de tolv høye tujaene som Eli Renate Lillebuen Kvarme og familien hadde plantet som ramme rundt hagen, så en morgen for et par uker siden mer ut som store sopp enn tujaer.
– Det er tydeligvis rådyr som har vært på ferde. De er veldig morsomme, ler Eli Renate når hun kikker på den redesignede hekken.
Tujahekken fikk en helt ny design etter at rådyrene hadde forsynt seg av dem.
Foto: Caroline Utti / NRKEtter at rådyrene har spist av tujaene, ser de ut som høye, slanke busker som ligner på sopp
Foto: Caroline Utti / NRKAlt var spist helt inn til stammen, men bare opp til en viss høyde.
Foto: Caroline Utti / NRKHageeieren sier tujaene skal bli stående.
Foto: Caroline Utti / NRKSultne rådyr prøver seg på nesten alt
Kvarme er nok ikke alene om å oppleve at blomster og busker man har plantet i hagen, blir spist opp av dyr. Og den største synderen er ofte rådyret.






Denne moren med sine to rådyrkalver dukket opp i hagen til en huseier.
Det forteller Marianne Utengen, som er gartner og jobber som fagansvarlig i Det norske hageselskap.
Marianne Utengen er gartner og jobber som fagansvarlig i Det norske hageselskap.
Foto: Colin Eick– Er det lite mat å finne, så prøver de seg på mer eller mindre alt, sier gartneren.
– Men er det godt med mat i skogen, så befinner de seg ikke i hagene. Og tujaer er ganske vanlig at de spiser.
Mange kjerringråd
Det finnes mange kjerringråd, men det viser seg at det er vanskelig å holde rådyrene unna hagene.
– De er smarte og de lærer av hverandre, forteller Utengen som selv er en ivrig hageentusiast.
– Kanskje det eneste sikre er gjerder, men det er det ikke alle som synes er pent. Det er nemlig ikke så mye annet som er rådyrsikkert.
Men én plante kan få stå i fred:
– Påskeliljer og andre gule påskelilje-slektninger spiser de ikke, forteller Utengen.
Tujaene skal få stå
Hageeieren i Skotselv kommer til å beholde tujaene. Hun la ut et bilde av buskene i en hagegruppe på Facebook. Og der fikk hun mange morsomme kommentarer og gode råd.
– Noe vil springe ut igjen, og så får vi bare se om vi kan gjøre noe. Jeg kommer ikke til å heve disse her.
Eli Renate Lillebuen Kvarme har lært noe nytt, nemlig at også tujaer metter sultne rådyr.
Foto: Caroline Utti / NRK