Hele 49 personer eller organisasjoner har blitt foreslått som verdige vinnere av Østfoldprisen 2014, flere enn noen gang tidligere.
Blant kandidatene som er nominert flere ganger er TV-programleder Harald Rønneberg fra Halden, gullmedaljevinneren i bryting fra ungdoms-OL Grace Bullen fra Fredrikstad og forfatter og foredragsholder Terje Forsberg fra Sarpsborg.
Nå skal juryen, som består av fylkestingets gruppeledere med juryleder fylkesvaraordfører Per Inge Bjerknes i spissen, gå gjennom forslagene og kåre en vinner.
Vinneren blir offentliggjort 20. november, mens utdelingen skjer i fylkestingets møte 3. desember.
Østfoldprisen ble for første gang delt ut i 2004. I fjor var det forfatter Jon Michelet som fikk prisen.
Disse kandidatene er foreslått:
- Motocrossfører Lasse Christoffersen, Sarpsborg
- Norsk Fosterhjemsforening Østfold
- Psykolog Øystein Førre, Moss/Son
- Rudskogen Motorsenter i Rakkestad v/Harald Huysman
- The Tall Ships’ Races Fredrikstad 2014 v/Bjørg Western
- Revyartist og skribent Pål Nielsen, Fredrikstad
- Forfatter Sonja Pran, Moss
- Brettseiler Oda Johanne Stokstad Brødholt, Tomter
- Hjørgunn gård og behandlingssenter, Fredrikstad
- Månefestivalen, Fredrikstad
- Månefestivalgeneral Jimmy Olsen, Fredrikstad
- Månefestival-ildsjel og grønn forkjemper Torill Frydenlund, Fredrikstad
- Miljøterapeut Andrejus Koviazo, Fredrikstad
- Kantineleder og renholdssjef Inger Johanne Andreassen, Sarpsborg
- Skuespiller Cici Henriksen, Sarpsborg
- Rallycrossfører Thor Erik Strand, Hobøl
- Pådriver for psykisk utviklingshemmede Eva Johansen, Sarpsborg
- Forfatter og foredragsholder Terje Forsberg, Sarpsborg
- Musikkgruppen Spilloppgjengen, Sarpsborg
- Rehabiliteringsinstitusjonen Phoenix Haga, Mysen
- Dyrebeskyttelsen Fredrikstad og Sarpsborg med omegn
- Dugnadsgjengen "Mysenelvas venner", Mysen
- Ildsjelene bak ungdomsklubben Kambo Street Kings, Moss
- Opera Østfold
- Gatemagazinet, Fredrikstad
- Kinosjef Jørgen Søderberg Jansen, Fredrikstad
- Kulturværste Fredrikstad
- Forfatter Jan Erik Fjell, Fredrikstad
- Programleder Harald Rønneberg, Halden
- Idrettsleder Håvard Johansen, Ski
- Barnehageeier og bistandsildsjel Helle Soos, Fredrikstad
- Blå Kors Fredrikstad
- Revyartist Øyvind Johannessen, Fredrikstad
- Fredriksten festning v/ kommandant Dag Strømseter, Halden
- Frivillige hjelpearbeidere Tony Braam, Inger Braam og Einar Buerengen, Svinndal
- Rallycrosskjører Petter Solberg, Spydeberg
- Guldkorn SA
- Tekstforfatter Grethe Myhre Skottene og komponist Carl Andreas Næss, Sarpsborg
- Forfatter, komiker og TV-humorist Knut Nærum, Oslo
- Østfold Røde Kors Hjelpekorps (alle avdelinger)
- Judoutøver Madelen Rubinstein, Fredrikstad
- Overtannlegesekretær Synnøve Solbakken, Sarpsborg
- ”Bryterdronningen” Grace Bullen, Fredrikstad
- Kultur- og opplevelsesildsjel Håkon Sæther, Moss
- Forfatter Sven G. Eliassen, Halden
- Artist og spesialpedagog Kai Robert Johansen, Sarpsborg
- Kjøpmann Andreas Lundgaard på Narvesen i gågaten i Fredrikstad
- Manuellterapeut Bjørn-Runar Dahl, Halden