• Nyheter
    • Norge
    • Urix
    • Livsstil
    • Viten
    • Dokumentar
    • Ytring
    • NRK Sápmi
    • NRK Kvensk
  • Sport
  • Kultur
  • TV
  • Radio
  • Distrikt
    • Akershus
    • Aust-Agder
    • Buskerud
    • Finnmark
    • Hedmark
    • Hordaland
    • Møre og Romsdal
    • Nordland
    • Oppland
    • Oslo
    • Rogaland
    • Sogn og Fjordane
    • Telemark
    • Troms
    • Trøndelag
    • Vest-Agder
    • Vestfold
    • Østfold
  • NRK Super
  • NRK P3
  • Yr
  • Nyhetstips

Økonomi

Staten møter tobakksgigant i retten

Det norske forbudet mot synlig utstilt tobakk i butikker og kiosker skal nå prøves i tingretten. Tobakksgiganten Philip Morris møter staten i Oslo tingrett i desember.

Gjemt tobakk i norske butikker

Verdens største tobakksselskap Philip Morris, saksøker den norske stat for å ha innført forbud mot synlig tobakk i butikker og kiosker.

Foto: Åserud, Lise / SCANPIX

Kilde: NTB

Publisert 27.09.2011, kl. 06.36 Oppdatert 27.09.2011, kl. 06.44
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost
Publisert 27.09.2011, kl. 06.36 Oppdatert 27.09.2011, kl. 06.44

Artikkelen er flere år gammel.

Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Saken følges med stor interesse i Europa og kan komme til å sette standard for lignende saker om tobakkssalg i hele EU-området, skriver Nationen.

Bakgrunnen for striden er at Philip Morris mener det norske totalforbudet mot synlig tobakk i butikken er i strid med EØS-avtalens regler om fri flyt av varer.

  • LES OGSÅ: Røyk og snus gjemmes bort
  • LES OGSÅ: Synlig tobakk blir forbudt - også på taxfree

– Gunstig, men kan stride med EØS

EFTA-domstolen kom med sitt råd om saken for to uker siden. I vurderingen slår domstolen fast at det norske forbudet kan være gunstig for folkehelsen på kort sikt. Samtidig slår domstolen også fast at forbudet likevel kan være i strid med EØS-avtalen.

Argumentet om bedret folkehelse vil være det fremste argumentet for regjeringsadvokaten når saken kommer for retten.

– Vi mener saken vår er godt helsemessig grunngitt. Jeg kan ikke se at EFTA-domstolens råd endrer noe ved vår sak, sier Kjetil Bøe Moen, som på vegne av regjeringsadvokaten fører saken for norske myndigheter.

Illustrasjonsbilde røyking

En rapport viser at færre røyker og salget av tobakk har gått ned etter at forbudet mot synlig tobakk i butikk ble innført. Det er uvisst om nedgangen skyldes forbudet.

Foto: Eeg, Jon / Scanpix

Færre røykere etter forbudet

Synlig utstilling av tobakksvarer og røykeutstyr har vært forbudt siden 1. januar 2010. I mars i fjor ble det kjent at Philip Morris reiser søksmål mot den norske staten for å få opphevet forbudet.

Tidligere i år kom en rapport der virkningen av forbudet ble evaluert. Forskerne konkluderte med at det er færre røykere og lavere salg av tobakk etter forbudet. Det var imidlertid ikke mulig å påvise om nedgangen skyldes utstillingsforbudet direkte.

Tobakksindustriens Felleskontor sier på sin side at forbudet har hatt null effekt på salget.

Ifølge styreleder Jan Robert Kvam har salget av sigaretter gått ned med 3 prosent det siste året, slik det har gjort over flere år.

Salget av rulletobakk går ned mer, rundt 7-8 prosent, men det har det gjort siden avgiften i 2004 ble hevet til samme nivå som på sigarettene.

Publisert 27.09.2011, kl. 06.36 Oppdatert 27.09.2011, kl. 06.44
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

NRK

  • Kontakt NRK: 23 04 70 00
Norsk Presseforbund, logo.

Vi arbeider etter
Vær Varsom-plakatens regler
for god presseskikk.

Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.


Nyhetstips 03030

Kontakt

  • Om NRK
  • Kontakt NRK
  • Lisens
  • Publikum i NRK
  • Delta i NRK-programmer
  • Jobb i NRK
  • Presse

Hjelp

  • Brukerstøtte
  • Tilgjengelighet
  • Personvern
  • Informasjonskapsler (cookies)

Tjenester

  • Yr
  • NRK Skole

Produksjon

  • Eksterne produksjoner
  • Produksjonsfolka
  • Retningslinjer og design

Salg

  • Spons og salg
  • NRK Butikken
Til toppen
NRK Opphavsrett NRK © 2019 Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen Nettsjef: Hildegunn Soldal