Det forteller sjefkonsulent Poul Melgaard Jensen i Dansk Fisk til NTB etter møter i Brussel i dag.
Melgaard Jensen hadde torsdag møter med EU-kommisjonen. Han sier at straffetollen vil spenne fra 6,8 prosent til 24,5 prosent, og utgjøre 16 prosent i gjennomsnitt.
Rammer også Danmark
Dansk Fisk er en underavdeling av NHOs danske søsterorganisasjon Dansk Industri og representerer den danske laksenæringen i denne saken.
Straffetollen på 16 prosent vil også ramme den danske lakseindustrien meget hardt, sier Melgaard Jensen. Han sier at den vil spenne fra 6,8 prosent til 24,5 prosent.
Danskene er imidlertid i forhandlinger med EU-kommisjonen om en annen løsning som skal kunne erstatte antidumping-tiltakene i løpet av relativt kort tid.
Håp om kompromiss
- Vi har lagt fram et kompromissforslag som vi har drøftet i Brussel i dag. Kommisjonen kaller det balansert og mener det er et godt felles utgangspunkt for videre forhandlinger, sier Melgaard Jensen.
Han vil ikke gå i detaljer, men sier det dreier seg om en minstepris-løsning.
- Det er enighet på de fleste punkter. Vi fortsetter forhandlingene tirsdag, sier Melgaard Jensen til NTB.