Hopp til innhold

Varmerekorder knust i Frankrike og Japan

Japan har opplevd sin varmeste september måned siden målingene begynte for 125 år siden, melder AFP.

Temperaturen i september var i gjennomsnitt 2,66 grader over det normale for måneden, opplyser Japans meteorologiske institutt.

– Hvis dette ikke er unormalt, vet jeg ikke hva som er det, sier meteorologen Masayuki Hirai.

Også en rekke andre land har satt varmerekorder i september. Østerrike, Frankrike, Storbritannia, Tyskland, Sveits og Polen har alle hatt den varmeste siden målingene begynte.

Ifølge den franske værtjenesten Meteo-France var gjennomsnittet i september 21,5 grader. Det er mellom 3,5 og 3,6 grader varmere enn gjennomsnittet for årene 1991–2020.

Septemberrekordene følger etter at verden har opplevd den varmeste sommeren som er målt.

Også oktober har en varm start flere steder. Søndag 1. oktober ble det målt 38,2 grader i Montoro, nær sørspanske Cordoba. Det er den høyeste registrerte temperaturen i Spania i oktober, melder AFP.

EUs klimaovervåkingstjeneste Copernicus sier at 2023 ligger an til å bli det varmeste året som noen gang er målt. – Vi har åpnet portene til helvete, sa FNs generalsekretær Antonio Guterres i september.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no