– Svekket evne til å møte ny krise
Sentralbankene har brent så mye krutt etter finanskrisen at evnen til å takle nye tilbakeslag er svekket, mener sentralbanksjef Øystein Olsen. De siste ukers børsuro har gjort flere urolige.
Sentralbanksjef Øystein Olsen holder sin årlige tale om økonomiske perspektiver.
Sentralbankene har brent så mye krutt etter finanskrisen at evnen til å takle nye tilbakeslag er svekket, mener sentralbanksjef Øystein Olsen. De siste ukers børsuro har gjort flere urolige.
– Kryptovalutaer stryker på avgjørende krav vi må stille til et betalingsmiddel, sier sentralbanksjef Øystein Olsen under sin årstale. Olsen sier til NTB at kryptovaluta er uegnet som pengeenhet på grunn av sin svingende verdi.
Sentralbanksjef Øystein Olsen er urolig for at den politiske utviklingen internasjonalt skal føre til mindre handel og ramme norsk økonomi. Skulle utviklingen internasjonalt gå i retning av en mindre fri verdenshandel, vil få tjene på det, sier Olsen.
Skatter kan brukes til å sørge for at gevinster av vekst fordeles, men lavere selskapsskatt bidrar i feil retning, ifølge sentralbanksjef Øystein Olsen.
Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no
Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.