Pride er ein årleg festival for dei som er del av eller støttar LHBTI+-rørsla. Høgdepunktet under Oslo Pride 2023 var ein stor parade der 90.000 deltok. I 2022 vart paraden avlyst etter einterroraksjon.
Mens regnbueflaggene henger igjen, har noen fjernet trans-flagget som stod i midten på Domkirkeplassen i Stavanger. Leder i Fri Rogaland, Karoline Skarstein skriver i en melding at tauet som holdt trans-flagget oppe, er brent av, slik at det ikke er mulig å heise et nytt flagg.
Siktet for terrortrusler: Varetektsfengslet i fire nye uker
Mannen som er siktet for terrortrusler mot Oslo pride, må sitte ytterligere fire uker i varetekt. Det kommer fram i en kjennelse fra Oslo tingrett. Den nye fengslingen varer til 12. september. 24-åringen har tidligere nektet å gi politiet brukernavn og passord for å gi etterforskerne tilgang til elektroniske enheter. Dette gjør han fortsatt, fremgår det av rettens kjennelse.
Retten viser også til at den siktede mannen heller ikke har ønsket å svare på spørsmål om han har sendt flere trusler enn de som er avdekket så langt, eller om andre personer har vært involvert i truslene.
Mannen har tidligere erkjent å ha fremsatt truslene, men erkjenner ikke straffskyld. Ifølge kjennelsen har mannen tatt betenkningstid når det gjelder om han vil anke den nye kjennelsen.
Finansbyråd og listetopp i Venstre, Per-Arne Larsen, vil søke om å få den europeiske festen Europride til Bergen i 2027. Det skriv BA. Årets Pride-arrangement i Bergen trakk omtrent 30.000 bergensarar til sentrum. Byråd Larsen seier eit slikt arrangement vil bli omtrent ti gongar så stort som ei vanleg Pride-feiring. Byrådsleiar Rune Bakervik (Ap) kallar det ein «glimrande idé som vil få byen til å glitre», og nemner at Bergen også søkte om å få arrangere festen i 2020.