Hopp til innhold

Departementer åpne for å møte næringslivet om Freia-problematikken

Lørdag ba dagligvarekjeden Coop om et møte med næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) for avklaringer om hvordan de skal forholde seg til Freia-eier Mondelez.

Bakgrunnen er at flere aktører har boikottet Freia, etter at morselskapet Mondelez er satt på en ukrainsk svarteliste for deres tilknytning til Russland.

Senere meldte Dagbladet Børsen at Coops henvendelse er sendt videre til Utenriksdepartementet, da det er UD som er ansvarlig for sanksjonsregelverket som følge av Russland sin angrepskrig mot Ukraina.

– Uavhengig av sanksjonene er det opp til den enkelte bedrift og organisasjon å gjøre egne etiske vurderinger for sin egen drift. Det er virksomhetenes eget ansvar, sier pressetalsperson Ragnhild Simenstad i UD til NRK.

– Samtidig er vi fra Utenriksdepartementet sammen med Nærings- og fiskeridepartementet åpne for å møte norsk næringsliv til et dialogmøte om denne tematikken, sier Simenstad.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no