Forholdet mellom den spanske regjeringen og den regionale myndigheten i Catalonia har vært anspent siden regionen holdt en ulovlig folkeavstemning om løsrivelse fra Spania i 2017. Flere uavhengighetspolitikere ble dømt til lange fengselsstraffer.
Tusenvis av Barcelonas innbyggere marsjerte lørdag i protest mot at det blir mer undervisning på spansk på regionens skoler.
Nylig besluttet en domstol at undervisningen i 25 prosent av skolefagene skal foregå på spansk. Kjennelsen innebærer noe mindre katalansk, men språket vil fortsatt dominere undervisningen.
Demonstrantene mener at kjennelsen vil kunne true hele det katalanske skolesystemet.
Bruken av katalansk ble undertrykt da Spania ble styrt av general Francisco Franco, men i dag er det igjen blitt hverdagsspråket i Catalonia, mye takket være skolesystemet.
Det finnes imidlertid også familier som mener at systemet har fratatt barna deres retten i å få opplæring i det som er Spanias felles språk. De er fornøyd med at loven nå garanterer omtrent dobbelt så mye undervisning på spansk. (NTB)
Den tidligere katalanske lederen Carles Puigdemont har gått med på å møte i en rettshøring på Sardinia mandag 4. oktober om sin utleveringssak.
Puigdemont ble torsdag pågrepet på den italienske øya, der han var for å delta på et kulturarrangement. Lørdag opplyste han at han reiser tilbake til Brussel, der han bor i eksil, men han må om en ukes tid møte foran en sardinsk domstol.