Denne artikkelen er over en måned gammel, og kan inneholde utdaterte råd fra myndighetene angående koronasmitten.
Hold deg oppdatert i NRKs oversikt, eller gjennom FHIs nettsider.
Apotekene i Norge er i ferd med å tømmes for munnbind. Tre av de største kjedene NRK har vært i kontakt med melder om at de er tomme for munnbind på lager.
- Les:
Noen få apotekutsalg har fortsatt noen igjen.
– Vi er tomme på hovedlageret vårt nå. Vi har det i bestilling, men fordi leverandøren sliter litt med å møte den enorme etterspørselen, så tar det litt tid å få dette inn igjen, sier kommunikasjonssjef i Boots Norge, Anne Margrethe Aldin Thune.
– Såpe og vann er det beste. Har du ikke det for hånden så kan du bruke håndsprit, sier kommunikasjonssjef i Boots Norge, Anne Margrethe Aldin Thune
Foto: Boots NorgeDette er en vare apotekene normalt ikke selger så mye av i Norge, og derfor er den enorme etterspørselen ganske uvanlig for apotekkjedene.
– Vi gjør det vi kan for å gi ut riktig informasjon til våre kunder. Det går jo blant annet på at munnbind ikke er noen fullgod beskyttelse mot virus.
UTSOLGT: NMD anbefaler støvmaske med ventil, men den er helt utsolgt.
Foto: NMDNorsk Medisinaldepot (NMD), som eier Vitusapotek, opplyser at de får inn det som kalles «kirurgisk munnbind», men disse er heller ikke anbefalt for å forebygge smitte.
– Da anbefaler vi heller støvmaske med ventil, men disse er vi også helt utsolgt for, og vi vet ikke når vi får det inn igjen, sier kommunikasjonsrådgiver i NMD, Tonje Kinn til NRK.
- Les:
– Vask hendene!
Både Boots-apotek, Apotek1 og Vitusapotek følger rådene som gis av Folkehelseinstituttet og helseminister Bent Høie (H). Det beste rådet er enkelt.
– Det beste rådet til befolkningen er et råd som gjelder uansett om det er koronavirus eller en vanlig influensasituasjon. Vask hendene og host i tørkle eller i albuen dersom du ikke har et tørkle. Det er lurt uansett, men spesielt nå. Husk på det, vask hendene, sier helseminister Bent Høie til NRK.
– HOST I ALBUEN: Helseminister Bent Høie, anbefaler alle å gjøre det som uansett gjelder om det er koronavirus eller influensa.
Foto: Ole Gunnar Onsøien / NTB scanpixI går oppgraderte norske helsemyndigheter alvorlighetsgraden rundt en eventuell epidemi i Norge. Helsemyndigheter og helsetjenester landet rundt er i større grad blitt bedt om å være forberedt.
– Vi regner med at det vil komme smitte til Norge, og at det vil komme et utbrudd i Norge og vi må forberede oss på det.
– Da vil vi sikre den personen, og prøve å begrense smitten så mye som mulig, sier Høie.
Det er helsedirektoratet som har fullmakt til å koordinere dette.
– Dette har vi laget et opplegg for, befolkningen vil bli godt informert både lokalt i det området smittesituasjonen oppstår, og hvordan de skal forholde seg, sier helsedirektør Bjørn Guldvog.
- Les også:
Mulig produksjon av verneutstyr
I dag har norske sykehus det de trenger av verneutstyr for et eventuelt utbrudd av koronaviruset i Norge.
– Men verneutstyr er etterspurt over hele verden. Produksjonen står nok ikke forhold den store etterspørselen som vi har nå, sier Guldvog.
Han legger til at de i dag undersøker om de kan sette i gang andre typer tiltak, som å produsere verneutstyr selv.
– En av de tingene vi vurderer er å forsøke å få i gang en type egenproduksjon av dette i Norge, sier Guldvog.
- Les også:
– Ikke oppsøk legevakten, men ring
Det kan være vanskelig å skille på om man er influensasyk eller syk av det nye koronaviruset.
Helsedirektoratet ber folk merke seg at man ikke skal oppsøke legevakten om vi tror vi har influensa.
– Ring legevakten på nummer 116 117, eller ring fastlegen din og gjør en avtale om hvordan undersøkelsen skal skje, sier Guldvog.
Det er for å hindre at du selv smitter andre pasienter på legekontoret.
VIRUSFRYKT I ITALIA: En kvinne i Milano bruker munnbind.
Foto: Flavio Lo Scalzo / Reuters