Kripos-etterforsker Sven Åge Rønning sier til Aftenposten at det er mye som tyder på at deler av spriten denne mannen har tatt inn i Norge, har vært iblandet metanol.
- Vi har ikke holdepunkter for at han visste at det var metanol i spriten. Derfor er han ikke siktet for bevisst å ha spredt metanol, sier Rønning.
Mannen ble pågrepet i et samarbeid mellom norsk politi og tyske og norske tollere sist fredag. Mannen har tidligere vært varetektsfengslet i forbindelse med etterforskningen av metanolsaken. I avhør har han i tillegg tilstått å ha tilknytning til et lager med 80.000 liter metanolholdig sprit i Hamburg.
Sør-Europa
Ifølge Rønning sier mannen at spriten opprinnelig kommer fra et land lenger sør i Europa, men Rønning ønsker ikke å utdype hvilket. Kripos-etterforskeren ønsker ikke å si noe om det vil komme flere arrestasjoner i forbindelse med tilståelsene.
Statsadvokat Bjørn Soknes i Oslo regner med å komme med sin innstilling i metanolsaken før påske. Politiet i Moss går ifølge Dagbladet inn for å tiltale tre av hovedmennene i saken etter giftparagrafen i straffeloven, som kan gi opptil 21 års fengsel.
De tre som risikerer tiltale er to menn på 46 år fra Moss og en 37 år gammel mann fra Gressvik.