Siste: Oslo politidistrikt inviterer til pressekonferanse kl. 16. Det vil bli gitt en kort status om politiets arbeid.
Det vil da bli gitt informasjon om når og hvordan politiet skal offentliggjøre navnene på de omkomne, men det vil ikke bli offentliggjort navn på omkomne på denne pressekonferansen.
Offentliggjøres fortløpende
Navnene vil bli offentliggjort forløpende.
– Så snart navnene er verifisert, så har Oslo politidistrikt fått i oppgave å gå ut med dem. Navnene blir klare etter hvert som de er bekreftet og de pårørende er varslet, sier politimester Anstein Gjengedal i Oslo politidistrikt til NRK.
Politiet vil ikke vente til alle er identifisert før de går ut med navnene.
– Vi har bestemt oss for å ta dette fortløpende. Vi vil ikke vente til alle navn er klare, sier han.
Politimester i Oslo, Anfinn Gjengedal, sier de vil offentliggjøre navn på de drepte fortløpende.
Håper å ha de første navnene tirsdag
Antallet døde på Utøya ble mandag nedjustert fra 86 til 68. Årsaken til at anslaget for døde var for høyt første gang var at enkelte skal ha blitt talt to ganger.
Les:
– Vi håper vi har de første navnene på de døde klare i løpet av tirsdag, det kommer an på hvor raskt arbeidet med informasjon og varsling går. Forutsetningen er at vi har sikker identifikasjon og at pårørende er varslet, sier Gjengedal.
57 av de drepte etter skytingen på Utøya ble funnet på selve øya, skriver Aftenposten. 10 ble funnet i vannet rundt øya eller på fastlandet. En av de alvorlige sårede døde senere på sykehuset.
Les også:
– Uvisshet rundt totaltall
Tallet på døde etter bombeeksplosjonen i Oslo sentrum ble mandag oppjustert fra sju til åtte. Totalt har dermed 76 personer mistet livet etter terroren 22. juli.
Fortsatt er fire til fem personer meldt savnet. Politiet har vært forsiktige med å gå ut med konkrete tall på antall savnede.
– Det er fordi det er komplisert å ha en fullstendig oversikt over de savnede. Oslo-politiet tar hånd om disse registreringene. Det som er ubehagelig er at vi må leve med en uvisshet omkring det totale tallet enda en stund, sier politidirektør Øystein Mæland til NRK.
Se intervju:
NRK har tidligere utarbeidet en foreløpig liste over personer som ikke er gjort rede for:
Les:
Folk over hele landet gikk i rosetog for å minnes de døde etter angrepene på Utøya og Oslo. Her er det lagt ned roser på vei opp mot Slottet i Oslo.
Foto: Andersen, Aleksander / Scanpix