I dag ble det kjent at tidligere statsråd Bjarne Håkon Hanssen er leid inn som PR-agent for å kjempe mot Regjeringens forslag om nye barnehageregler.
Les mer:
Hanssen ville blitt stoppet
Reglene den rødgrønne-regjeringen ønsker å innføre skal stanse de såkalte barnehagebaronene som tjener seg rike på å drive private barnehager.
Hanssen har bistått barnehageselskapet Espira med å forklare ulike forhold og prosesser i Storting og regjering, og han skal selv ha ringt minst en stortingsrepresentant med den hensikt å stoppe innføringen.
Med Obamas nye lobby-regler hadde Hanssen blitt stoppet.
Signerte lovendring første dag
På Obamas første hele dag i Det hvite hus signerte han en lovendring som forbød folk i å drive lobbyvirksomhet innenfor en toårsramme etter å ha forlatt administrative stillinger.
Dessuten forbød den nye regelen nye ansatte i å motta gaver fra lobbyister som arbeidet med tema relatert til deres tidligere arbeidsgivere i to år, eller å begynne som lobbyist innen to år etter å ha forlatt administrasjonen.
Senterpartiet og SV ønsker å kopiere regelverket, Arbeiderpartiet vil vurdere lengre karantenetid.
Regjeringspartiene er lite fornøyd med PR-Hanssen.
Flere rådgivere går til PR-byrå
I Norge har flere av de nærmeste politiske rådgiverne til flere statsråder gått til jobber i store PR-byrå.
Eksempler er tidligere rådgivere til Erik Solheim, Dagfinn Høybråten og Trond Giske. Se hele listen nederst i teksten.
Les også:
– Problem med tilliten til Stortinget
Professor Eivind Smith, som er ekspert på det norske demokratiet, har tidligere uttalt til NRK at det har blitt for enkelt for politikerne å selge innsidekunnskapen sin til hemmelige kunder.
Han mener regelverket burde være langt bedre.
– Stortinget har ikke habilitetsregler i dag, slik forvaltinga har. Det mener jeg er et problem, mest på grunn av tilliten til Stortinget, sier han.