Dommen er i samsvar med aktors påstand. Forvaringsstraffen gis med en minstetid på seks år, maks ni år.
- LES OGSÅ:
– Retten kommer til at det er en nærliggende fare for at tiltalte vil begå nye alvorlige seksualforbrytelser, heter det i dommen.
Tiden Andersen har sittet i varetekt, snart tre år, blir trukket fra dommen. Dermed kan han i teorien slippe ut i 2013.
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ:
Han er frikjent for én av voldtektene, men er dømt på alle andre punkter i tiltalen.
I tillegg er han dømt for brudd på våpenloven. Andersen var i besittelse av to pistoler, fire revolvere, over 1000 patroner og flere kniver. Han hadde kun bæretillatelse for ett våpen.
Betydelig lavere erstatning
To av de fornærmede får 125.000 kroner hver i erstatning, mens de andre erstatningsbeløpene spenner mellom 25.000 og 50.000, over 2,5 millioner kroner totalt.
Dette er betydelig lavere enn det bistandsadvokatene hadde frmmet krav om. Ofrene for Lommemannen har framsatt krav om til sammen 7,5 millioner kroner.
I tillegg må han betale saksomkostninger til staten på 500.000 kroner.
Dommer Eirik Vikanes sier retten har oppfattet de fornærmede i saken som troverdige og at de har gitt sammenfallende forklaringer.
Samtidig peker retten på at den massive medieomtalen saken har fått kan ha vært med på å farge avhørene.
– Handlet alene
Retten mener altså at Erik Andersen har begått betraktelig flere seksualforbrytelser enn de 16 forholdene han har erkjent.
Vikanes peker på at Andersen har avgitt mangelfulle forklaringer i rettsaken og trekker spesielt fram hans forklaring om hvordan han begynte med det såkalte lommetrikset.
Erik Andersen har i retten kun tilstått å stå bak 16 av overgrepene.
Foto: Tegning: Esther BjørneboeHan har hevdet at han hadde hørt to gutter snakke om dette på en badestrand. De skal ha snakket om en mann som skal ha brukt dette trikset, men han har hatt store problemer med å tidfeste denne episoden.
Retten tror Andersen handlet alene og at det ikke har eksistert en «copycat», slik 58-åringen har hevdet tidligere.
Forholdene han er dømt for passer også inn i kjøremønsteret hans.
Møtte ikke i retten
Andersen (58) er ikke selv tilstede når dommen leses opp i Follo tingrett i Ski nå i formiddag.
Etter det NRK får opplyst er Andersen sykmeldt fordi han går på sterke medisiner etter en skade.
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ:
Andersens forsvarer Gunhild Lærum sier til NTB at de ennå ikke har bestemt seg for om de vil anke.
– Vi vil nok ta betenkningstid på dommen og ikke erklære noen anke på stedet, sa Gunhild Lærum til NTB før helgen.
Andersen vil få dommen forkynt i fengselet.
Har tilstått 16 overgrep
Tiltalen mot Erik Andersen omfatter 68 overgrep mot 66 gutter, i alt 74 tiltalepunkter. Selv har han tilstått eller delvis tilstått 16 av forholdene.
Erik Andersen ble pågrepet hjemme i Bergen i januar 2008, og har sittet varetektsfengslet siden. Rettssaken i Follo tingrett startet 2. november i fjor.
Dommer Eirik Vikanes startet opplesingen av den 248 sider lange dommen klokken 9 i formiddag, og det er ventet at han vil bruke hele dagen på å gå gjennom den omfattende saken.