Tegningen viser Netanyahu med en kroppsfasong formet som et hakekors, i tillegg retter han en knyttneve mot en druser, som er en minoritet i Israel.
Årsaken bak publiseringen er en omstridt lov som Israel nylig har vedtatt. Mange mener den nye loven gjør ikke-jøder til annenrangs borgere. Flere minoriteter i Israel frykter at loven legaliserer diskrimineringen av blant annet druserne.
Nå krever Israels ambassade i Norge at Dagbladet fjerner tegningen, skriver Kampanje.
Ambasseråd Dan Poraz
Foto: Erlend Aas / NTB scanpix– Vi krever at Dagbladet fjerner den antisemittiske tegningen, og at avisen kommer med en offentlig beklagelse overfor Israel, overfor det jødiske folk i Norge og verden over, sier ambassaderåd Dan Poraz ved den israelske ambassaden i Oslo.
Dagbladet henviser til at tegningen, som er signert Finn Graff, er en satire, som har en friere rolle i norsk presse. Samtidig sier de at de ikke ville ha trukket sammenligner mellom israelske politikere og nazisme i redaksjonelle tekster.
– Det ligger i satiretegningens natur at taket må være høyere. Satire er per definisjon bevisst overdrivelse. Denne tegningen beveger seg helt i grenseland, noe den erfarne Finn Graff er klar over, sier politisk redaktør Geir Ramnefjell i Dagbladet.