Det var en usedvanlig krass Hagen som like etter Foss' fremlegging i Stortinget kommenterte regjeringens budsjettforslag. - Denne regjeringen vet ikke hva den driver med, det er ingen skattelette, ingen avgiftsreduksjoner, det hele er til å gråte over.
Det kommer til å bli vanskelig å få til et forlik i Stortinget etter fremleggingen av forslaget til statsbudsjett for 2003, mener Carl I. Hagen.
- Jeg er skuffet, regjeringen legger opp til å spare oss til fant, sier Hagen.
Han viser til at budsjettet gjøres opp med 162 milliarder kroner i overskudd og mener regjeringen blant annet ikke gir næringslivet noe insitament for næringslivet for å trygge arbeidsplasser.
- Det er et arbeidsledighetsbudsjett, sier Hagen.
Han er også skuffet over at regjeringen ikke kommer med forslag om å redusere avgifter for å forhindre smugling.
- Det er egentlig bare trist, sier Hagen.
Finanspolitisk talsmann Jan Tore Sanner (H) er ikke overrasket over Carl I. Hagens sterke karakteristikk av regjeringens budsjettforslag.
- Det er helt vanlig at opposisjonen bruker sterke ord når
budsjettet legges fram, sier han, og viser til at
regjeringspartiene og Frp i vår kom fram til en avtale. Det blir en tøff høst, men jeg gleder meg, sier Sanner, som
tror at regjeringspartiene er innstilt på å strekke seg langt for å få til en avtale om budsjettet.
Han mener Fremskrittspartiet fortsatt er den mest naturlige samarbeidspartner for regjeringen i budsjettforhandlingene.