Jernbanedirektør Steinar Killi må om kort tid forklare seg for Sverre Quale, direktør for Jernbanetilsynet.
For Statens Jernbanetilsyn er ikke fornøyd med Jernbaneverkets jobb med å sette i verk tiltak på togledersentralene i Oslo og Hamar, slik de ble pålagt å gjøre etter Åsta-ulykken, skriver VG.
- Vi er svært skuffet og krever forholdene utbedret umiddelbart, sier direktør Sverre Quale i Statens Jernbanetilsyn.
Mobildekningskart
Jernbaneverket ble blant annet pålagt å utstyre toglederne med mobildekningskart og lister over mobiltelefoner som hører til de ulike togene. Dette for at toglederne skal kunne vite hvordan de skal oppnå mobilkontakt med togene.
18. mai i år skrev Jernbaneverkets ledelse under på at togledersentralene hadde mobildekningskart. Det har de fremdeles ikke, og det finnes heller ikke mobillister på togledersentralene slik det skulle gjøre.
Killi må også forklare hvorfor rapportering av uønskede hendelser ikke finner sted slik de skal. Det har Jernbanedirektøren også skrevet under på at skal være i orden.
Blir utdelt
Jernbaneverket skrivet i en pressemelding at dekningskartene blir utdelt så raskt det er praktisk mulig.
Generelt vil kontrollrutiner for at det som er rapportert gjennomført faktisk er gjennomført på det lokale plan, bli drøftet på ledermøte mellom Jernbaneverket og Statens jernbanetilsyn i august, heter det i pressemeldingen som ble sendt ut fredag ettermiddag.