I avhør har Breivik forklart seg detaljert om andre mål han vurderte under planleggingen av terrorangrepene.
Før han bestemte seg for å angripe Regjeringskvartalet og Utøya, vurderte 32-åringen lenge å angripe de største mediehusene i Oslo.
Etter det NRK forstår, skal Breivik ha ønsket å ramme både Aftenposten, VG og NRK.
Bakgrunn: Politiets bilder av Breivik etter pågripelsen på Utøya
– Spanet på sykkel
NRK skal ha vært hovedmålet for det Breivik kaller en bonusoperasjon.
Han skal ha drevet spaning på NRKs hovedkontor på Marienlyst i Oslo ved to anledninger.
Han vurderte også å ramme VG og Aftenposten samtidig som han slo til mot Regjeringskvartalet 22. juli, men slo det fra seg ettersom han trodde han ikke ville klare å reise til Utøya etterpå, får NRK opplyst.
Breivik har forklart at han gjerne ville «ta» både Aftenposten og NRK. Særlig NRK har vært topp prioritert hele tiden.
Han skal ha visst nøyaktig hvor inngangen til den politiske redaksjonen og utenriksredaksjonen lå. Ved å nærme seg bygningene på sykkel, skal 32-åringen også ha kartlagt hvor NRK-journalistene har røykepauser.
– Utøya lettere
DE FØRSTE BILDENE: Fredag kunne NRK publisere politiets bilder av Anders Behring Breivik (32) på Utøya. Bildene er tatt kort tid etter pågripelsen 22. juli. Breivik sitter i en stol i AUFs administrasjonsbygg på Utøya.
Den terrorsiktede har forklart politiet at han hadde for lite kunnskap om NRKs bygninger og utganger, og at han derfor anså muligheten for å henrette flere enn 15 personer som liten.
Da ville Utøya være lettere fordi vannet rundt øya var å anse som en «dødsfelle».
For å ramme journalistene, vurderte Anders Behring Breivik å lage to bomber på mellom 50 og 60 kilo, som han skulle levere ved å ha på seg en Fed-ex uniform.
– Kjøleskapsbombe
For å ta Aftenposten, skal Breivik ha tenkt på å skjule bomben i et kjøleskap for deretter å ta heisen opp i avisens lokaler.
Han vurderte dette som en utfordring fordi han ville bruke lunte på bombene, og dermed kun hadde tre minutter til rådighet før bomben gikk av.
Også i sitt såkalte manifest har Breivik skrevet at journalister er et høyt prioritert mål.
Særlig journalistkonferanser, der mange journalister er samlet som på SKUP-konferansen i Tønsberg, ble ansett av Breivik som attraktive mål.
Les også: Her er Breivik på befaring i Regjeringskvartalet
Bakgrunn: Alle saker om 22. juli
NØYE PLANLAGT: Få timer før bombeangrepet 22. juli dro Anders Behring Breivik på befaring i Regjeringskvartalet i Oslo.