I dag presenterer NRK, Avisa Nordland, Fremover og Rana Blad meningsmålinger fra de tre største kommunene i Nordland.
Mens det fortsatt er jevnt i Bodø, tyder tallene på et brakvalg for Arbeiderpartiet i Rana. I målingen utført av InFact Norge får Ap en oppslutning 43,5 prosent. Det er en fremgang på 7,5 prosentpoeng fra kommunevalget i 2011.
Geir Waage stiller som ordførerkandidat for Rana Arbeiderparti, og gleder seg over meningsmålingen.
Foto: NRK– Meningsmålinger er ikke det samme som valg, men dette er en gledelig måling, sier Geir Waage.
- Les også:
Håper å bli ordfører igjen
Oppslutningen gjør at partiet med støtte fra SV kan se fram til et ordførercomeback for Geir Waage.
– Jeg håper jo selvfølgelig at det skal skje. Når jeg stiller opp igjen som ordførerkandidat i Rana, er det fordi kommunen står overfor mange store utfordringer, sier Waage til NRK.
– Vi har én plan og det er å lage en politikk som best mulig kan utvikle samfunnet i Rana videre. Vi skal vinne valget på det, sier Waage til NRK.
Høyre taper til Ap
I Rana er det Høyre som er den store taperen med en tilbakegang nesten like stor som fremgangen til Ap. Oppslutningen går ned sju prosentpoeng siden valget for tre år siden.
- Les også:
Også de tre sentrumspartiene mister i denne målingen mandater i Rana. Det tror ikke Geir Waage er tilfeldig.
– Grunnen til det tror jeg er at vi ser den blåblå politikken i praksis. Vi ser kuttene som skjer i kommuneøkonomien og i fylket. Dette gjør utslag på meningsmålingene.
– Sannsynlig at Waage blir ordfører
Politisk kommentator i NRK Nordland, Eivind Undrum Jacobsen.
Foto: Bjørn-Erik Rygg Lunde / NRKArbeiderpartiet gjør det også godt blant de yngste velgerne i Rana. Oppslutningen blant de yngste er på 50 prosent.
– Det er mer åpent enn ved sist valg. Ap sin fremgang er markant. Vi må tilbake til 1995 for å finne et bedre lokalvalg for Ap i Rana, hvis dette var valgresultatet, sier politisk kommentator i NRK Nordland, Eivind Undrum Jacobsen.
Og han mener Waage har god sjanse til å bli ordfører i Rana igjen.
– For Ap og SV er nøkkelen at de har flertall i kommunestyre. Dermed kan de velge seg imellom hvem som skal få ordførervervet. Geir Waage ligger godt an. Det skal mye til for at SV ikke går inn i en flertallskonstellasjon, men ordførervalget er alltid tautrekking. Det eneste som er bombesikkert er at Kai Henriksen ikke blir gjenvalgt, dersom dette var valget.