Om skyene ikke sperrer for utsikten, anbefaler Ødegaard deg å forlate godstolen og få med deg månens oppgang på lørdagskvelden.
Slik så månen ut over Oslo lørdag kveld.
Foto: Olsen, Linn Cathrin / SCANPIXVANLIG FULLMÅNE: Vakker fullmåne som balanserer på Sandnesfjellet i Hadsel i Vesterålen.
Foto: Grete Johansen– Klokka 19.10 er det beste tidspunktet. Da vil måneillusjonen lure hjernene våre til å tro at månen er enda mer gedigen enn den faktisk er, sier Ødegaard til NRK.no.
Største siden 1992
Lørdag vil månen passere jorden på en avstand av «bare» 356.577 kilometer, og vil være 14 prosent større enn vanlig. Så nært jorda har den ikke vært på 19 år. Det som er spesielt i år er at dette faller sammen med fullmåne.
– Får du ikke se supermånen i år må du vente til 14. november 2016 for å få en fullmåne som er hårfint større, sier Røed Ødegaard.
Varulver og månesyke
Fullmånen har opp igjennom historien fått skylda for naturkatastrofer, varulver, gale mennesker og dyr. Og det mangler ikke på advarsler på internett om at monstermånen i år vil forårsake kaotiske tilstander som jordskjelv, flom og vulkanutbrudd.
- Les også: Slik blir måneværet der du bor
MÅNEN I HÅNDEN: Ikke hver sdag man får sjansen til å hålde månen i hånden. Men kanskje lørdag?
Foto: Gunnar StandalOg det har skjedd at supermånen har sammenfalt med ekstreme værforhold, ifølge den engelske Daily Mail . Avisen skriver at jordskjelvet og tsunamien i det indiske hav i 2004 inntraff to uker før den forrige supermånen. Konspirasjonsteoretikerne hevder også at tidligere monstermåner i 1955, 1974, 1992 og 2005 forårsaket ekstreme værforhold.
- Les også: Astronomisk begivenhet
- Schrödingers katt spesial: Slik innvirker fullmånen på oss
– Det er det ingen grunn til å frykte supermånen, beroliger professor emeritus i astronomi, Kaare Aksnes.
Jordskjelvet i Japan
Han har fått med seg at noen forsøker å sette jordskjelvet i Japan i sammenheng med fullmånen.
– Det er bare tull. Jordskjelvet skjedde åtte dager før fullmånen, og da var den knapt halv. Da trekker sol og måne i samme retning. Det man imidlertid kan slå fast er at ved fullmåne drar månen litt mer i jorden. Tidevannet vil derfor bli noen centimeter høyere enn vanlig, sier Aksnes til NRK.no.
Han utelukker likevel ikke at en supermåne kan ha innvirkning på jordskjelv. Akkurat som det finnes tidevann, finnes det også tidejord, hvor jorden under føttene våre hever og senker seg.
Opplevde enormt jordskjelv
Fullmånen lyser spesielt sterkt når Månen er nær oss.
Foto: Trym Norman Sannes– Da jeg bodde i Los Angeles i 1971 var det et enormt jordskjelv. Veier og bruer ble ødelagt, og et sykehus ble gravlagt. Da var det en fullmåne dagen etter, noe som førte til spekulasjoner om det var sammenheng. Men det ble avvist av seismologer, blant annet Charles Francis Richter (som utviklet Richters skala), sier Aksnes.
For spesielt interesserte kan vi nevne at i perioden fra år 1500 til 2500, vil månen være nærmest jorden den 1. januar 2257.
Den som lever får se.
- Sjekk været på yr.no